Paylaşım

Tüketici Güven Endeksi Üç Aydır Düşüyor!


 

Ekim ayı tüketici güven endeksi rakamları açıklandı. 67,3 seviyesine inen endeks, art arda üçüncü düşüşünü gerçekleştirmiş oldu.

2017 yılının Ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksi (TÜFE) rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak hazırlanan verilere göre; tüketici güven endeksi Ekim ayında 67,3 seviyesine geriledi. Bu gerileme ile birlikte tüketicinin güveni üst üste üçüncü kez düşüş göstermiş oldu.

TÜİK ve TCMB anket sonuçları üzerinden hesaplanan verilere göre Eylül ayında 68,7 olan tüketici güven endeksi Ekim’de 67,3’e indi.

Endeks Ağustos ayında %0,3 oranında düşüşle 71,1 seviyesine inmişti. 2017’nin Şubat ayında söz konusu endeks verileri 65,7 ile en düşük seviyeyi görmüştü. Ancak bu dönemden sonra yukarı yönde bir hareket izleyerek Mayıs ayında 72,8 seviyesine çıktı. Gelinen bu seviye yılın en yüksek değeri olarak kaydedildi. Ancak Mayıs ayından sonra düşüş trendine girerek, Ekim verileriyle birlikte art arda üçüncü düşüşünü gerçekleştirmiş oldu.

Endeksin 100’den büyük olması iyimser, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olarak değerlendiriliyor.

Halkın genel ekonomik durum beklentisi bir önceki ay 94,7 iken, Ekim’de 90,4’e geriledi. %4,5 oranındaki bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin, bir önceki döneme kıyasla beklentilerinin azaldığını gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya kıyasla %2,9 geriledi.

Bu gerilemeyle birlikte söz konusu endeks Ekim ayında 87 seviyesine inmiş oldu. Bu düşüş, önümüzdeki bir yıllık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını düşünen tüketicilerin azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum ve hanenin maddi durum beklenti endeksi düşerken, işsiz sayısı ve tasarruf etme ihtimali yükseldi.

İşsiz sayısı beklenti endeksi bir önceki aya göre %0,6 oranında artarak 70,9’a çıktı. Tasarruf etme ihtimali endeksine baktığımızda onda da bir önceki döneme göre artış olduğunu görmekteyiz. Endeks Ekim ayında %4,2 oranında arttı ve 20,2 seviyesine yükseldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın