Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta Aylık %1,5 Oranında Artış Gösterdi

TÜİK verilerine göre tüketicinin ekonomiye güveni Şubat ayında da iyileşmeye devam etti.
Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta Aylık %1,5 Oranında Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat 2021 dönemine ait tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hazırlanan anket sonuçlarına göre Ocak ayında 83,3 seviyesinde gelen tüketici güven endeksi, Şubat’ta %1,5 oranında artış göstererek 84,5’e yükseldi.

Söz konusu dönemde geçen 12 ay için hanenin maddi durumu endeksi %4,1 artışla 66,3 oldu.
Tüketici Güven Endeksi, Şubat 2021
Kaynak: TÜİK

Endeks Ocak ayında 63,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Bir önceki ay 83,8 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %0,8’lik sınırlı artışla 84,5 değerimi aldı.

Önümüzdeki bir yıllık dönem için genel ekonomik durum beklentisi 88,2’den 91,7’ye yükseldi. Aylık değişim oranı %4 artış olarak gerçekleşti. Geride bıraktığımız 12 aylık dönemin verilerine göre hesaplanan gelecek 12 aylık döneme dair dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi 95,5 oldu.

Bu değer Ocak ayında 97,3 değerinde gelmişti. Mevsim etkilerinden arındırılmış değişim oranı %1,9 düşüş olarak gerçekleşti. Böylelikle tüketici güven endeksini oluşturan ana alt endekslerden azalan tek grup dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi oldu.

Tüketici güveninin 100’den büyük olması iyimserliği, 100’den küçük olması kötümserliği ifade ediyor. Bu nedenle bir önceki aya kıyasla sınırlı da olsa artış olması, pandemi kısıtlamalarına rağmen tüketicinin güveninin iyileşmeye devam ettiğini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu