Yatırım yapmaya başla!

TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Sonuçlandı

TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Sonuçlandı

TÜİK tarafından yapılan 2014 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırma sonuçlarına göre, ülkemizde en iyi fert gelirine sahip il Ankara olurken, gelir eşitsizliğinin en düşük olduğu yerler Zonguldak, Bartın ve Karabük oldu. Erzurum, Erzincan ve Bayburt ise yoksulluğun en çok olduğu şehirler olarak belirlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2014 yılında 14 bin 553 lira olarak belirlendi. 20 bin 446 lirayla ortalamanın üzerine çıkan Ankara, kullanılabilir hanehalkı fert geliri en yüksek bölge olurken; bunu 19 bin 62 lira ile İstanbul, 16 bin 935 lirayla İzmir bölgeleri takip etti. Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri en düşük olan bölgeler ise; Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari oldu. Bu illerde ortalama kullanılabilir fert gelirinin 7 bin lira civarında olduğu belirlendi.

Gini katsayısından daha önceki haberlerimizde bahsetmiştik. Bu katsayı gelir eşitsizliğinde kullanılan bir ölçüm. Gini katsayısı sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, 1’e yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade ediyor. Buna göre 2014 yılı itibariyle ortalama Gini katsayısı 0,391 olarak belirlendi. Katsayının en düşük olduğu bölgeler Zonguldak, Bartın, Karabük, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli olurken; en yüksek olduğu yerler Erzurum, Erzincan, Bayburt, Şanlıurfa ve Diyarbakır olarak kaydedildi.

Yoksulluk oranlarına baktığımızda %15.3 ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt başı çekerken; %14.4 ile İzmir ili bunları izledi. Yoksulluk oranının en düşük olduğu iller ise %6.3 ile Zonguldak, Karabük, Bartın; %6.8 ile Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum