Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tuhaf Görünümlü ve Ender Özellikli Motorlarıyla Öne Çıkan 10 Otomobil Markası

Bu otomobiller hem görünüşü hem de sıra dışı motorları ile dikkat çekiyor. Maddeler halinde sıraladık.
Tuhaf Görünümlü ve Ender Özellikli Motorlarıyla Öne Çıkan 10 Otomobil Markası
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaklaşık 10 yıllık araba evrimini düşünecek olursak, otomotiv sektörü üretmiş olduğu eşsiz görünüme ve güce sahip arabalarla hayallerimizin ötesinde bir noktaya ulaşmıştır. Ancak sadece kaputun dış kısmı değildir aracın mükemmel tasarımını temsil eden. Mühendisler, otomobillerin çehresini değiştirmek isteseler de şık ve kullanışlı araba arasında oldukça büyük bir fark vardır. Mesela, en uzun motor ömrüne sahip otomobil markaları arasında yer alan Mazda’nın döner motorları inanılmaz derecede zekice yaratılmışlardı; fakat çok az kişi bunun farkındaydı ve bu motorun nasıl çalıştığı hakkında fikirleri yoktu. Bu nedenle de mühendislerin önceliği dış görünüm olmuştur. Zaten öyle de değil midir? Bir araba tercihinde bulunurken ilk başta dış tasarımına bakmaz mıyız?

Listemizde yer alan araçlarsa dış görünüşlerinden çok, farklı motor tasarımlarıyla öne çıkmaktadır. Diğer bir özellikleriyse oldukça nadir bulunmalarıdır. Çünkü bu araçların çoğunun üretimi durdurulmuştur. Bu nedenle de arabaların parçalarını bulmak samanlıkta iğne aramaktan zordur. Kimse bu araçların parçalarıyla başa çıkmak istemediğinden, tercih edilirlikleri azalmış ve satışları da bitirilmiştir. Piyasada bu tarz nadir parçalara sahip birçok otomobil bulunmasına rağmen, böylesine tuhaf ve ciddi bir güç sağlayan motorları içeren arabalar oldukça azdır. Bu otomobillere inanılmaz bir güç sağlayan motorların bazılarının kullanımı birkaç ülkede yasaklanmıştır. Dilerseniz eşsiz olan ve tuhaf görünümlü motorlara sahip otomobilleri birlikte inceleyelim.

İşte karşınızda tuhaf görünümlü ve ender özellikli motorlarıyla öne çıkan 10 otomobil markası: 

10 Toyota Previa

Toyota Previa1994 yılında Toyota, kendi minivanları için 2.4 litrelik supercharged motorlar üretmeye başladı. Bu motor sadece tuhaf olmakla kalmayıp, doğrudan ön koltuklara kadar ulaşan eşsiz bir tasarıma da sahipti. Bu motor araç sektöründe çok ses getirmesine rağmen, otomobil içerisindeki konumu hiç de uygun değildi. Değişen bujilerin yeniden takılması için yolcu koltuğunun, döşemelerin ve erişim panelinin sökülmesi gerekmekteydi. Parça değişiminde yaşanan bu zorluklar nedeniyle, modelin üretimine son verildi.

TOYOTA HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ GERÇEKLER İÇİN TIKLAYINIZ.

9 Cizeta V16T

Cizeta V16TPotansiyeli olmasına rağmen, bu aracın ömrü çok kısa sürmüştür. İlk olarak 1988 yılında tanıtılan bu İtalyan spor araba; 560 beygir gücü üreten 6.0 litrelik iki adet V8 motorun tek bir bloğu paylaştığı, tam olarak bir V16 motor olmasa da adı bu şekilde koyulmuş bir motora sahipti. Bu potansiyele sahip otomobil, içerisinde bulunan güçlü motoru ile ABD emisyon standartlarından geçemediği için maddi sıkıntılar yaşadı ve böylece hem motorun hem de otomobilin üretimine son verildi.

8 Mazda NSU Wankel Motoru

Mazda NSU Wankel MotoruMazda NSU Wankel motoru, 1960’lı yılların başında Alman mühendis Felix Wankel tarafından ilk kez tasarlanan içten yanmalı döner motor türüdür. Motorun içerisinde dönen dev eksantrik mili başarısız ve kalitesiz bir tasarım gibi görünmüş olsa da popüler Japon otomobil üreticisine kendini kanıtlamayı başarmıştır. Mazda, birkaç yıl boyunca otomobillerine bu motoru yerleştirmiştir. Bu hafif ağırlıklı motorlar tam bir yakıt canavarıydı, fakat yine de son model Mazda RX-7 gibi otomobiller bu motor ile donatılmıştır.

7 Cadillac L62

Cadillac L62Warren Buffett gibi dünyanın en zengin isimlerinin tercih ettiği arabalar arasında yer alan Cadillac ve Eaton Corporation, 1981 yılında “Değiştirilmiş Stork Hacmi” (Modulated Displacement) adında “silindir devre dışı bırakma sistemi” tasarlamıştı. Bu “geleceğin motoru” sürüş sırasında gerçek zamanlı tanılama taraması yapıyordu ve Cadillac’ın L62’sinin her modeline bu sistem yüklenmişti. Bu araç otomotiv piyasasındaki bütün tabuları yerle bir etmişti. Ancak Cadillac bu teknolojiyi 1980’li yılların başlarında kullanıyordu, bu nedenle bilgisayarlar her zaman için etkin bir silindir deaktivasyonunu başaramıyordu. Sonrasında kaynak sağlayıcıları, çok uzun bir zaman geçmeden motoru devre dışı bıraktılar.

6 Honda G Serisi

Honda G SerisiBu eğimli beş silindirli motor hem Acura Vigor hem de TL modellerinin ilk jenerasyonunda bulunuyordu. Volvo ya da Audi gibi otomobiller için kullanılması daha iyi olabilirdi. Honda bu motora 60/40’lık bir ağırlık dağılımı sağladığını iddia etti ve beş silindirin dört silindire göre daha güçlü olduğunu, aynı zamanda da bir V6 motora göre de daha düz olduğunu ileri sürdü. Ancak bu nadir motor ile piyasaya sürülen otomobillerin performansları inandırıcılıktan uzaktı ve bu nedenle eşsiz motorların üretimi sadece dokuz yıl devam edebildi. Ancak Acura NSX modelinin yeni versiyonu hem dış hem de iç tasarımı ile 2016 yılının heyecan verici yeni otomobilleri arasında yer almaktadır.

5 Bugatti W16

Bugatti W16Dünyanın en seçkin otomobilleri arasında yer alan Bugatti Veyron’un W16 versiyonu, en güçlü otomobillerden bir tanesidir ve tarihin en kompleks motoruna sahiptir. Ayrıca tüm bu çekicilik ile eşleşen tuhaf konfigürasyonu onun en göze çarpan özelliğidir. Orta motorlu bu araçta; 64 valf, dörtlü turbocharged, 1000’den daha fazla beygir gücü bulunurken üretimi resmen durdurulmuştur. Veyron’un W şeklindeki 16 silindirli motoru, tam anlamıyla Volkswagen motorlarının biraz erimiş hali gibi görünmektedir.

4 Saab 96

Saab 96Bu otomobil muhteşem bir dış görünüme sahipken; uzunlamasına monte edilmiş 57 beygir gücü üreten üç silindirli tuhaf motoru, kaputunun altındaki en büyük kusuruydu. Süreç verimli bir şekilde ilerlerken, tarih öncesinden kalan bu parça bir şeylerin yanlış gittiğinin habercisi niteliğindeydi. Birkaç yıl içerisinde Saab bu tuhaflık abidesini, önemli ölçüde daha fazla güç ortaya çıkaran ve güvenirliğiyle dikkat çeken V4 motoru ile değiştirmiştir.

3 Oldsmobile Jetfire

Oldsmobile Jetfire1960’lı yılların başlarında Oldsmobile, tubocharged motor ile donatılmış bir otomobil üretti. Firma, bir canavar ortaya çıkmamış olsa da bu araba, otomobil dünyası için birçok ilki bünyesinde barındıran bir motora sahipti. Bu motor, “Turbo Roket Sıvısı” adını verdikleri damıtılmış su ve metil alkol karışımı emme manifoldunda havayı turbo için soğutuyordu. Ancak turbocharged sistemine ilişkin mekanik sorunlar ve “Turbo Roket Sıvısı” rezervuar dolumunun unutulması, insanları fazlasıyla rahatsız etmiştir.

2 Tucker 48

Tucker 48Bir kısmı uçak motoru, bir kısmı su soğutmalı orta motordan oluşan Tucker 48, gerçekten mükemmel olma potansiyeline sahipti. 166 beygir gücü ortaya çıkaran düz altlı uçak motoru hem kullanılabilir hem de güvenilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ne kadarı kaldırabileceğini görmek içinse Tucker motorlarına 150 saatten fazla tam gaz testi uygulandı. Ancak şirketin sahibinin yer aldığı çeşitli kamu skandallarından sonra firma kapandı ve hepimizin akılını kurcalayan sorular sahipsiz kaldı.

1 Chrysler Turbine

Chrysler TurbineOtomobil bağımlısı olan Jay Leno’nun garajındaki en ilginç araçlar arasında yer alan Chrysler Turbine, gerçek bir jet türbinine sahipti. İlginç otomobil; dizel, benzin, gazyağı, jet yakıtı, kaçak içki, hatta bitkisel yağ gibi hemen hemen her türlü yanıcı sıvı ile çalışabiliyordu. Hatta bazı söylentilere göre Chrysler, Meksika Devlet Başkanı ile arabanın tamamen tekila ile çalışıp çalışmayacağına dair iddiaya girmiştir. Ancak bazılarına göre arabanın sesi, dev bir elektrik süpürgesi gibi geliyordu. Arabanın arka koltukları türbine ev sahipliği yaptığı için kullanılmaz hale gelmişlerdi. Araç aynı zamanda yüksek fiyatlarla piyasaya sürülmüştü ve birçok başlangıç prosedürü oldukça sıkıcı bulundu. Otomobil türbin motoruna sahip olmasına rağmen, inanılmaz miktarlarda tork üretiyordu. Fakat yüksek hızlara ulaşıldığında motor çokta verimli olamamıştır.

Otomobilin en pahalı, en eşsiz ve en güçlü kılan parçası olan motorlar; çoğu insan için arabanın görünüşünden daha az önem arz etmektedir. Fakat arabayı araba yapan en büyük özellik, motorun sahip olduğu güç ve kullanışıdır. Otomotiv sektöründe birçok araba için farklı tarzlarda motor denemeleri yapılmıştır. Bazısı sergilemiş oldukları performanslar ile sürücülerini tatmin edemediği için, bazıları ise oldukça maliyetli olduklarından üretimlerine son verilmiştir. Bu nedenle otomobil dünyasında geçmişte yer almış eşsiz ve bir o kadar da tuhaf motorların listesini sizler için derleyip hazırladık. Peki, bu motorlardan hangileri şu anda da piyasada olsaydı daha iyi olurdu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu