Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Çin Başkanı Xi Jinping’le Ateşkes Süresi Bitmeden Önce Görüşmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le 1 Mart tarihinden önce görüşmeyeceğini açıkladı ve müzakerelere ilişkin endişeleri artırdı. Detaylar aşağıda;
Trump Çin Başkanı Xi Jinping’le Ateşkes Süresi Bitmeden Önce Görüşmeyecek
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte sorulan soru üzerine Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le 1 Mart’tan önce, yani 3 aylık ateşkes süresi bitmeden önce görüşmeyeceğini söyledi.

Ticaret anlaşması yapmak için sürdürülen müzakere süreci bitene kadar, diğer bir ifadeyle 2 Mart tarihine kadar Xi Jinping ile görüşmeyeceğini bildiren Trump’ın sözleri, bir üst düzey yönetim yetkilisinin verdiği demeçte ikilinin toplantısının önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığına işaret etmesinden saatler sonra geldi. Sonuçta, Trump geçen ay yaptığı bir açıklamada Jinping ile Şubat ayı sonunda görüşme planladığını söylemiş ve bunun anlaşmaya varmak adına iyi bir şans olduğunu bildirmişti.

Nihayetinde Trump ile Jinping’in hala buluşması beklense de Trump’ın Çin’le anlaşma yapmak ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la görüşmeye hazırlanmak için yapması gereken çok iş vardı.

Trump Xi Jiping’le 1 Mart’tan Önce Görüşmeyecek Trump’ın Kim’le olan zirvesi 27-28 Şubat’a ayarlanmışken yetkili, ABD Başkanı ile Çin Başkanı arasındaki görüşmenin Mart 2’den sonra görüşebileceğini dile getirmişti. Perşembe akşamı ise Trump, Çin lideriyle görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda; “henüz değil” diyerek adı açıklanmayan yetkilinin sözlerini doğruladı.

Beyaz Saray yetkilileri de Çin’in Kim-Trump görüşmesinin ardından Jinping-Trump görüşmesi davetine rağmen Çin ve Kuzey Kore sorunlarını bir araya getirmeme tavsiyesinde bulunmuşlardı.

Beyaz Saray Yetkilileri Çin-Kuzey Kore Sorunları Bir Araya Getirilmemeli Yönetim yetkilisi durumun değişken olduğunu vurgulayarak bir ticaret hayatının gelecek hafta Pekin’e seyahat etmesinin ardından toplantının statüsünün değişebileceği konusunda da uyarı yaptı. Trump’ın en üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte Xi ile Trump’ın buluşmasını beklediğini fakat bunun ne zaman ve nerede gerçekleşeceğinin belli olmadığını kaydetmişti.

Bundan önce de Kudlow, Fox Business’a dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında potansiyel bir ticaret anlaşmasına oldukça büyük bir mesafe olduğunu dile getirmişti.

Kudlow Ticaret Anlaşması Mesafe VarTicaret Bakanı Wilbur Ross da ABD’nin Çin’le anlaşma yapmaktan kilometrelerce uzakta olduğunu bildirmişti. Tüm bunların yanında; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, kendisinin ve ABD Hazine Bakanı Steven Munichin’in önümüzdeki hafta Çin’e yaptıkları yolculuktan sonra Trump’a bir zirveyi kabul edip etmemesine yönelik tavsiyede bulunacaklarını söyledi.

İşte tüm bu gelişmeler, ateşkesin sona ereceği 1 Mart’tan sonra tarifelerin başkanlık emriyle ikiye katlanması meselesine ne olacağını akıllara getirdi. Geniş bir anlaşmanın parçası olarak Çin’in tarifelerinin tamamen kaldırılmasını talep etmesine rağmen Lighthizer 2 Mart’tan önce bir anlaşmaya varılmaması durumunda ne olacağını söylemeyi reddetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu