Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ticaret Gerginliğini Artırmasıyla Çin Piyasası %5’ten Fazla Düştü

ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret gerginliğini yeniden körüklemesiyle birlikte Çin piyasası yüzde 5'ten fazla düşüş kaydetti.
Trump’ın Ticaret Gerginliğini Artırmasıyla Çin Piyasası %5’ten Fazla Düştü
Yorum

ABD’nin ticaret gerginliklerini artırmasının ardından Dow Jones vadeli işlemleri 450 puıandan fazla düşerken, Asya piyasalarında da düşüş gözlendi. Şanghay Kompozit endeksi yüzde 5,58 oranında düşerek 2.906,46 puandan kapanış yaptı. Shenzhen komponent endeksi ise yüzde 7,65 oranında düşüşle 8.943,52 puandan günü kapattı. Shenzhen kompoziti ise yüzde 7,4’e yakın düşerek 1.515,80 puandan kapandı.

Anakaradaki en büyük hisse senetlerini takip eden CSI 300 endeksi, yüzde 5,84 düşüşle 3.684,62 puana kadar geriledi.

CSI 300 Endeksi Yüzde 5,84 DüştüHong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,90 oranında düşüş kaydederken 29.209,82 puandan kapanış yaptı. Çinli telekomünikasyon ekipman şirketi ZTE’nin hisseleri yüzde 8,82 oranında düşerek, Pekin ve Washington’ın çapraz ateşinde kaldı. Shenzhen’de listelenen benzeri ise yüzde 9,98 oranında kayıp yaşadı.

Onshore yuan, geçen hafta dolar karşısında yaklaşık 6,72 seviyelerin el değiştirirken, 6,7790 seviyesinden işlem görmeye başladı. Offshore yuan ise geçen hafta yaklaşık 6,73 dolardan el değiştirirken 6,7655’ten alıcı buldu. Tüm bu değişimler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına yüzde 10 seviyesinde olan tarifeleri yüzde 25’e çıkartacağını söylemesiyle yaşandı.

Ayrıca Trump, kısa bir süre içinde 325 milyar dolarlık Çin malına yüzde 25 tarifesi getirmekle de tehdit ediyor.

Trump Yeni Tarifeler GetirecekUlusal Avustralya Bankası’nın döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Başkan Trump, Pekin’in yeniden müzakere etme girişiminin ortasında Çin’in ticaret müzakerelerinin hızındaki memnuniyetsizliğini dile getirerek yeni haftanın tonunu bildirdi,” dedi.

Catril, “Tarifelerdeki bir artış, risk varlıkları için kötü bir haber olacak ve küresel bir büyüme iyileşmesi ihtimalini tehdit altında tutacaktır,” dedi. AGF Investments’ın ABD’li politika stratejisti Greg Valliere, çoğu insanın Mayıs ayının sonunda kadar bir anlaşma görme ihtimalini benimsediğini söyledi.

Valliere, bu taktiğin Trump’ın kendisine de zarar vereceğini söylerken, Çin’in zorbalık edilmek istediğini sanmadığını vurguladı.

Bu Durum Trump'a Zarar VerecekDiğer piyasa reaksiyonlarına göz attığımız zaman; Avustralya’da ASX 200 endeksi, yüzde 0,82 oranında gerileyerek 6.283,70 seviyesinden kapandı. Japonya ve Güney Kore’deki piyasalar ise tatil nedeniyle kapalı. Dolar endeksi, geçen hafta 97,8 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra 97,593 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Japon yeni geçen hafta dolar karşısında 111,6 seviyesinin üzerinden işlem görürken, 110,75 dolara yükseldi. Avustralya doları geçen hafta 0,704 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra 0,6993 dolara geriledi. Petrol fiyatları ise Asya’da öğleden sonraki işlemlerde geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu