Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump İran Gerginliklerini Kendi Lehine Kullanabilir

İran'la yaşanan gerginliklerin Trump'ın seçimlerden önce güçlü görünmesini sağlayabileceği söylendi.
Trump İran Gerginliklerini Kendi Lehine Kullanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Fitch Solutions’da küresel ülke riski başkanı olan Cedric Chehab, durum kontrolden çıkmadığı sürece Başkan Donald Trump’ın İran ile gergin ilişkileri kendi yararına kullanabileceğini söyledi. Çünkü “Amerika’nın düşmanlarından biri” ile savaşıyormuş gibi görüneceğini öne sürdü.

Bugün yaptığı bir açıklamada Chehab; “Gerginlikler biraz yükselirse, bu Trump’ın seçimlerin önünde güçlü görünmesini sağlar” dedi. Yorumları, ABD ile İran’ın hamlelerini askeri harekattan uzaklaştırıyor gibi görünürlerken geldi. İki ülke arasındaki gerginlikler, ABD hava saldırısının İran’ın üst generalini öldürmesinden sonra geçen hafta yükseldi.

Tahran, Irak’taki Amerikan üslerine bir düzineden fazla balistik füzeyle saldırarak karşılık vermişti. Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD’nin İran’a daha fazla yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Ancak Chehab, Tahran’ın ABD’nin bir düşmanı olarak görüldüğü için İran’la gerginliğin Trump için halkın desteğini almak açısından iyi olabileceğini dile getirdi.

Trump İran Gerginliklerini Avantaj Tabii bunun durumun kontrolden çıkmadığı sürece olacağını de ekledi. Öte yandan İran’la ilgili taktiklerinin ekonomiyi veya politika yapış algılarını etkileyemeyeceğini belirtti.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Trump’ın politikalarını “zaten” sorguladığını kabul etti. Trump’ın Çin ya da İran söz konusu olduğunda işleri tırmandırma ya da hafifletme konusunda yetenekli olduğunu savunan Chehab, daha sert bir duruş sergilemesi gerektiğini düşündüğünde bunu yapacağını ve bunun piyasaları biraz vurabileceğini kaydetti.

Ayrı bir şekilde Stratfor’da küresel bir güvenlik analisti olan Ben West, ABD ve İran temsilcilerinin buluşabileceğini söyledi. 2020 veya 2021’de Washington ve Tahran arasında bir toplantıya giden bir yol olup olmadığı sorulduğunda West, bunun kesinlikle ihtimaller arasında yer aldığını söyleyerek ABD başkanlık seçimlerinin bu yılın Kasım ayında gerçekleşeceğine dikkat çekti.

“Başkan Trump’ın şu anda Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çıkmak için göstereceği bir şey olmalı. Umarım bu devam eden tırmanıcı, askeri eylemler değil, bir tür barıştır, bir tür müzakeredir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu