Yatırım yapmaya başla!

Trump, Harley Davidson’ı Vuran AB Tarifelerine Karşı Misilleme Sözü Verdi

Donald Trump, Avrupa Birliği’nin Harley Davidson’u vuran tarifelerini haksız ifadeleriyle değerlendirerek, yüzde 27’lik kar düşüşünün ardından misilleme sözü verdi. İşte detaylar;
Trump, Harley Davidson’ı Vuran AB Tarifelerine Karşı Misilleme Sözü Verdi

ABD Başkanı Donald Trump, bugün Harley Davidson’un kar düşüşünün ardından rotasını Avrupa Birliği’ne çevirdi. Harley Davidson’un ilk çeyrekteki yüzde 26.7’lik kar düşüşünden kısmen sorumlu tuttuğu Avrupa Birliği tarifelerine karşı misilleme sözü veren Trump, açıklamalarıyla ticaret savaşı endişelerini körükledi.

Harley Davidson geçen yıl AB’ye yönelik motosiklet üretimini ABD’nin denizaşırı tesislerine taşımayı planladığını duyurmuştu.

Harley Davidson Tarife Mağduru OlduBunun üzerine Trump Twitter hesabı üzerinden bu karara tepki göstermiş ve “Tüm şirketler içinde Harley-Davidson’ın beyaz bayrağı ilk sallayan taraf olmasına şaşırdım,” demişti.

İlk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından Fox News Muhabiri Maria Bartiromo Twitter hesabından “Harley Davidson AB’nin gümrük vergileri nedeniyle zorda. Halihazırda yüzde 31 vergi ödüyorlar. Haziran 2021’de yüzde 66’ya çıkacak gümrük vergileriyle baş edebilmek için üretimlerini başka ülkelere kaydırmak zorunda kaldılar,” dedi.

Trump ise bu mesaja karşılık “ABD için hiç adil değil. Misilleme yapacağız,” şeklinde cevap verdi.

Trump ABD için Adil DeğilTrump, misilleme konusunda ayrıntı paylaşmazken, ne Beyaz Saray’dan ne de Harley Davidson’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Şirket daha sonra analist ve basınla bir konferans görüşmesi düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Harley Davidson bugün yaptığı açıklamasında, talebin düşmesinin, ABD’nin hammadde fiyatlarındaki yüksek maliyetlerin ve motosiklet ithalatının Avrupa’daki vergilerinin kazancını azalttığını söyledi.

Şirketin düzeltilmiş kazancı, hisse başına 98 sent ile 65 sent olan Refinitiv analist anketi tahminlerinin üstünde geldi.

Hisse Başına Düzeltilmiş Kazanç 98 SentHarley Davidson’ın geliri ise 1,19 milyar dolar ile tahminlerle aynı düzeyde açıklandı. İlk çeyrek net gelirinin ise 1,38 milyar dolar olan konsolide gelirden 127,9 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu rakam, 2018 yılında 1,54 milyar dolar olan konsolide gelirde 174,8 milyon dolardı ve bu çeyrekte yüzde 26,8 oranında gerileme kaydetmiş oldu.

Motosikletlerden ve ilgili ürünlerden elde ettiği gelir, bir önceki yıla göre yüzde 12,3 oranında düşüşle 1,19 milyar dolara indi. Tarifelerin etkisi ve yeniden yapılandırma maliyetlerinin dışında, şirket net gelirinin 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte hisse başına 127,9 milyon dolara (veya hisse başına 80 sent) düştüğünü belirtti. Bir yıl önce 174,76 milyon dolar (hisse başına 1,03 dolar) düzeyindeydi.

Net gelirdeki düşüşe rağmen Harley Davidson’ın hisse senetleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 0,7 oranında artış kaydetti.

Harley Davidson Hisseleri Yüzde 0,7 YükseldiŞirket, genç alıcıların büyük motosikletlerle önceki nesillere göre daha az ilgilendiği korkusuyla ABD satışlarındaki düşüşle mücadele etti. Kasım ayında, gençler de dahil olmak üzere genel olarak daha fazla sürücü çekmek amacıyla ABD ve Avrupa’daki LiveWire elektrikli motosikletini gösterime sunmuştu.

Harley Davidson ayrıca 2027 yılına kadar 2 milyon yeni biniciyi çekmek için 2017 yılında 10 yıllık bir plan açıklamıştı. Elektrikli bisikletlere yatırım yapmanın yanı sıra ülke genelinde insanlara motosiklete nasıl binmeleri gerektiğini öğreteceğini söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum