Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Konusunda Eleştirilerini Sürdüren Trump Faiz İndiriminin Kaçınılmaz Olduğunu Vurguladı

ABD Başkanı Trump, FED’in politikalarını eleştirmeye devam ederken, eninde sonunda faizleri indireceğini belirtti.
FED Konusunda Eleştirilerini Sürdüren Trump Faiz İndiriminin Kaçınılmaz Olduğunu Vurguladı
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Haziran toplantısında faiz oranlarına dokunmadı. Bunun yanında 2019 yılı için faiz indirim sinyali vererek karar metninden “sabırlı duruş” ifadesini çıkardı. Fakat bu gelişme ABD Başkanı Donald Trump’ı pek tatmin etmiş gibi görünmüyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ı kendisi göreve getirmesine rağmen, uyguladığı politikaları sürekli eleştiren Trump, Powell’ı kovma konusunda yetkisi olup olmadığını danışmanlarıyla görüşmeye başladı. Son yaptığı açıklamada ise FED’in eninde sonunda faizleri indireceğini vurguladı.

Başkan Trump, FED’in Çarşamba günkü toplantısı sonrasında, eninde sonunda faiz indirimine gideceğini söyledi.

FED Faiz İndirmeliFED bu ay gerçekleştirdiği toplantıda ekonomistlerin beklediği gibi faiz indiriminin işaretlerini verdi. Trump ise bu açıklamaların çok daha önce yapılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Trump, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’ın hukukçularına FED Başkanı Powell’ı görevden alma seçeneklerini sormuştu.

Trump hemen hemen her açıklamasında FED’in adımlarını eleştiriyor. Bu ay içerisinde yaptığı konuşmalarda da; FED’in geçen yıl faizleri artırma hamlesi yapmasaydı ekonomik büyümenin daha iyi olacağını söyledi.

Yine bu ay yaptığı bir açıklamada, devalüe edilmiş para birimlerinin ABD için olumsuz olduğunu belirterek FED’i suçladı.

Trump FED'i Suçladı“Çin para birimini devalüe ediyor. Bu da onlara muazzam bir avantaj sağlıyor. Bizim bu avantajımız yok çünkü faizleri düşürmeyen bir Merkez Bankamız var” diyen Başkan Trump, FED’in görevini iyi yapsaydı borsanın en az 5-10 bin puan daha yüksek olacağını söyledi. İlaveten ülke ekonomisinin %3 yerine %4’lük büyüme gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’dan elde edilen bilgilere göre Trump, Powell’ı başkanlık görevinden alarak kurul üyeliğine getirebilir.

Trump Powellİsmi belirtilmeyen kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Trump’ın böyle bir düşüncesi var fakat şu anlık bunu hayata geçirmeyi planlamıyor. Trump ekibi bu konuda incelemeleri başlatırken, mahkeme kararı olmadan görevden almanın kamuoyunda çok fazla sorgulanacak bir gelişme olacağını fakat bunun yerine başka bir göreve getirmenin makul olacağını aktardı.

Powell ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada yasa gereği görev süresinin 4 yıl olduğunu ve bunu sonuna kadar sürdürmek istediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu