Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Çin’le Ticaret Anlaşmasını Bitirmek için 2020 Seçim Sonrası Yorumunu Yineledi

Trump, Çin’le yapılan ticaret anlaşmasının ikinci kısmına 2020 seçimlerinden önce ulaşılamayabileceğini söyledi.
Trump Çin’le Ticaret Anlaşmasını Bitirmek için 2020 Seçim Sonrası Yorumunu Yineledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin’le yapılan ticaret anlaşmasının ikinci kısmına 2020 seçimlerinden önce ulaşılamayacağını söyledi.

Başkan, yönetiminin sözde birinci aşama anlaşmaya vardıktan sonra anlaşmanın bir sonraki parçasını müzakere etmeye “derhal” başlayacağını belirtti. Ancak bir anlaşmayı bitirmenin biraz zaman alacağını ve Kasım ayındaki yeniden seçim teklifinden sonra daha fazla kaldıraca sahip olabileceğini öne sürdü.

Trump: Anlaşma için Seçim Sonrasına Kadar Beklemek İsteyebilirim

Trump: Anlaşma için Seçim Sonrasına Kadar Beklemek İsteyebilirimTrump, Beyaz Saray’daki gazetecilere verdiği demeçte, şu ifadeleri kullandı: “Sanırım, anlaşmayı bitirmek için seçim sonrasına kadar beklemek isteyebilirim. Çünkü bunu yaparak biraz daha iyi anlaşma yapabiliriz, belki çok daha iyi bir anlaşma.”

Bu noktada Trump’ın söz konusu açıklamasının, seçim sonrasına ilk kez işaret etmesi olmaması dikkat çekti. Kendisi Aralık ayında da şöyle bir açıklama yapmıştı: “Bazı bakımlardan Çin anlaşması için seçim sonrasına kadar bekleme fikrini seviyorum ama onlar şimdi bir anlaşma yapmak istiyorlar ve anlaşmanın doğru olup olmayacağını göreceğiz.”

Kısacası Çin’le ticaret anlaşmasının birinci aşamasına kesin gözüyle bakılsa da ikinci aşama için aynı yorumu yapmak pek mümkün değil. Hatta bazı uzmanlar, eski yükselişlere atıfta bulunarak dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin yeniden yükselebileceği ihtimaline de dikkat çekiyorlar.

Öte yanda, Çin Ticaret Bakanlığı ülkenin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin anlaşmayı imzalamak üzere ABD’ye gideceğini doğruladı. Sözcü Gao Fıng, başkent Pekin’deki basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Liu He’nin 13-15 Ocak tarihleri arasında Çin-ABD ticaret anlaşmasının birinci aşamasını imzalamak üzere Washington’a gideceğini bildirdi.

Liu’nun ziyareti ve anlaşmanın imzalanmasına ilişkin müzakere heyetlerinin düzenlemeler için yakın iletişimi sürdürdüğünü de sözlerine ekledi. Anlaşmanın detayları hakkında henüz bilgi verilmemişken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer 86 sayfalık bir anlaşma dokümanının imzalama sonrasında yayınlanacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu