Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Azil Soruşturması Sürerken Açık Oturumdaki Yetkililerin İfadeleri Dikkat Çekiyor!

Trump'a yönelik başlatılan azil soruşturması kapsamında gerçekleştirilen açık oturumların 5. günündeyken, burada ifade veren bazı yetkililerin söylemleri dikkat çekiyor.
Trump’ın Azil Soruşturması Sürerken Açık Oturumdaki Yetkililerin İfadeleri Dikkat Çekiyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilmesine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında kongrede yapılan açık otrurumların bugün 5. günü. Burada ifade eden eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa ve Rusya Direktörü Fiona Hill ve ABD’nin Kiev Büyükelçiliği yetkilisi David Holmes’in söylemlerinde dikkat çekici noktalara rastlandı.

ABD Başkanının görevinden alınmasını kapsayan bu süreç, kendisine yöneltilen farklı suçlamalarla ilerlemeye devam ediyor. Beş gün önce Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff başkanlığında başlatılan açık oturumlarda Hill ve Homes’un ifadelerinde demokratların açtığı bu soruşturmayı aydınlatmak istediği görülüyor.

Hill, ifadesi sırasında ABD’nin Rusya tehditleriyle savaşan Ukrayna’ya destek verdiğini ve bunun siyasi bir hal aldığını söyledi.

Fiona Hill İfade VerdiBilindiği gibi Trump’ın azledilmesine yönelik soruşturmalar, kendisinin Temmuz ayında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon konuşması sırasında 2020 başkanlık seçimlerinde ABD’li demokratların Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’a soruşturma açılması için baskı uyguladığı iddialarının ardından başlatılmıştı.

Hill, Cumhuriyetçiler tarafından sıkça Ukrayna’nın 2016 seçimlerine müdahale ettiğinin savunulduğuna değindi ve böyle bir tezin kendisi tarafından hiçbir zaman kabul edilmeyeceğini belirtti.

Hill’in ardından ifade veren Holmes, Trump ile 26 Temmuz günü bir telefon konuşması yaptığını ve o esnada ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sondland’ın da yanında olduğunu açıkladı. Trump’ın görüşme esnasında sesini yükselttiğini belirten Holmes, ABD Başkanının Sondland’a Zelenskiy tarafından sevildiğini ve bu sebeple soruşturma başlatıp başlatmayacağını sorduğunu söyledi. Holmes’ın anlattıklarına göre Sondland’ın Trump’a cevabı ise “evet” olmuştu.

Telefon konuşması sona erdikten sonra Sondland’a Trump’ın bahsettiği soruşturmanın ne üzerine olduğu şeklinde bir soru yönelttiğini açıklayan Holmes, sözü edilen soruşturmanın Bidenlar’a yönelik olduğunu öğrendiğini söyledi. Holmes ardından ABD’nin Ukrayna için izlediği politikanın siyasi bir ajandanın gölgesinde kaldığını ifade etti.

Trump, Twitter hesabı üzerinden Holmes’un bu ifadelerine sert tepki gösterdi. Onu kendisiyle yaptığı telefon görüşmelerini üçüncü kişilere dinlettiği gerekçesiyle suçladı.

Holmes İfadeleri Sert Tepki ÇektiGeçtiğimiz hafta Çarşamba günü başlatılan açık oturumlarda önceki gün ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland, Trump’ı zor duruma sokacak söylemlerde bulunmuştu. Trump’ın o Sonland’ı televizyondan dinlediği sırada bazı ayrıntıları not ettiği bilgisine ulaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu