Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Hükümet Kapanması Nedeniyle ABD Heyetini Davos’a Göndermiyor

Trump, ABD heyetinin İsviçre’de düzenlenecek olan 49. Dünya Ekonomik Forumu’na katılımını iptal etti. İşte nedeni ve haberin detayları;
Trump Hükümet Kapanması Nedeniyle ABD Heyetini Davos’a Göndermiyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump heyetinin, 22 Ocak’ta başlayıp 25 Ocak’ta sona ermesi beklenen Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacağını duyurdu. Bunun gerekçesini de hükümetin devam eden kısmi kapanması olarak gösterdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders konuyla ilgili; “800 bin harika Amerikalı işçinin ücret almaması ve Trump’ın ekibinin gerektiği gibi yardımcı olmasının hürmetine, Başkan Trump heyetinin İsviçre, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na seyahatini iptal etti.” ifadeleriyle açıklama yaptı. Trump’ın kendisi de bir hafta önce hükümetin yeniden açılması için Demokrat liderler ile yapılan görüşmelerin başarısız sonuçlanması üzerine Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacağını bildirmişti.

Trump Twitter’dan yaptığı paylaşımda; “Demokratların Sınır Güvenliği konusundaki inatçılığı ve ülkemizin güvenliği için foruma katılmayacağımı üzülerek açıklıyorum” demişti.

Trump Dünya Ekonomik Forumu Katılmıyor O zaman, Trump’ın seyahatini iptal etmesi üzerine ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in küçük bir ABD delegasyonu ile Davos’a gidebileceği dile getirilmişti. Hafta başında, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un da dahil olduğu bir heyetin WEF’e katılacağı söylenmişti.

Ancak dün geç saatlerde Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan duyuru, bunun da gerçekleşmeyeceğini gösterdi.

ABD HEYETİ Dünya Ekonomik Forumu Katılmıyor Öte yandan Trump dün ayrıca Demokratlar Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Belçika, Mısır ve Afganistan’ı kapsayan ziyaretinin hükümetin kapalı olması nedeniyle ertelendiğini de belirtti. Beyaz Saray’dan bir yetkili NBC News’e verdiği demeçte, federal fonlarla donanmış askeri uçakları kullanacak tüm kongre delegasyonlarının kapatma sona erene kadar ülke içinde kalmalarına karar verildiğini söylemişti.

Tüm bunların yanında Theresa May’in de Brexit krizi nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacak olması dikkat çekti.

 Theresa May Dünya Ekonomik Forumu Katılmıyor İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, Başbakan Theresa May’in Davos’taki yıllık toplantıya katılamayacağı söylendi. Bunun yerine May’in Brexit anlaşması reddedildikten sonra ülke içindeki politik krize odaklanacağı kaydedildi. Böylece Theresa May de Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacak diğer ülke liderleri Emmanuel Macron ve Donald Trump’ın arasına eklenmiş oldu.

Nihayetinde, Trump’ın geçen hafta ABD tarihindeki en uzun süreli hükümet kapanması nedeniyle toplantıya katılmayacağını söylemesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sarı yelekliler protestoları nedeniyle etkinliğe katılmayacağını duyurması ve May’in de Brexit krizine yoğunlaşma kararı alması dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu