Yatırım yapmaya başla!

Justin Trudeau Kanada’yı Suudilerle Yapılan Milyar Dolarlık Silah Anlaşmasından Çekmeye Çalışıyor

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Pazar günü verdiği bir röportajda Suudilerle yapılan milyar dolarlık silah anlaşmasından çekilmeye çalıştığını açıkladı. İşte detaylar;
Justin Trudeau Kanada’yı Suudilerle Yapılan Milyar Dolarlık Silah Anlaşmasından Çekmeye Çalışıyor

Justin Trudeau, Pazar günü verdiği bir röportajda Kanada’yı Suudilerle yapılan milyar dolarlık silah anlaşmasından çekmeye çalıştığını söyledi. Trudeau yerel TV ağı CTV’ye ayrıntı vermeden; “Bu araçları Suudi Arabistan’a ihraç etmemenin bir yolu olup olmadığını anlamak için ihracat izinleri ile meşgulüz” sözleriyle açıklama yaptı.

Burada, 13 milyar dolar değerindeki anlaşmanın Suudi ordusuna General Dynamics’in Kanada birimi tarafından üretilmiş zırhlı araçlar üretmek için imzalanmış olduğu bilgisi verildi ve Trudeau’nun yorumlarının Kanada’nın Suudi Arabistan’a yönelik tutumundaki “u dönüşünü” temsil ettiği vurgulandı.

Başbakan bu yılın Mart ayında, önceki hükümetin liderliği altında yapılmış anlaşmayı savunarak Kanada’nın ulusal yükümlülüklerine ve Kanada yasalarına tam olarak uyduğunu söylemişti.

Justin Trudeau Mart Suudi Anlaşmasının Kurallara Uygun Olduğunu Söyledi Ekim ayında da Trudeau, milyar dolarlık bir faturayı Kanadalılara yıkmak istemediğini çünkü doğru şeyi yapmaya devam etmeye çalıştıklarını dile getirmişti. Anlaşmayı kaybetmenin Kanada’ya 1 milyar Kanada dolarına (750 milyon dolar) mal olacağını söyleyen Trudeau aynı zamanda yanlış kullanıldığını saptadıkları takdirde hükümetinin bazı silahlar için ihracatı durdurabileceğini belirtmişti.

Kanada medyası tarafından alınan bilgilere göre ihracat için belirlenen araçlar arasında toplarla donatılmış düzinelerce ağır hücum silahı vardı.

Justin Trudeau Kanada’yı Milyar Dolarlık Bir Suudi Anlaşmasından Çıkarmaya Çalışıyor Potansiyel karar, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından birkaç hükümetin daha düşündüğü ya da aldığı kararlardan bir tanesiydi. Sonuçta Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman hakkındaki eleştirileriyle tanınan Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi, Riyad’a karşı geniş bir tepki oluşmasına yol açmıştı.

CIA cinayet emrini Muhammed bin Selman’ın verdiği sonucuna varsa da Riyad bu suçlamayı kesin bir şekilde reddetmişti.

Suudi Arabistan Dünyanın En Büyük Silah İhracatçısı Ancak Suudi Arabistan’ın suçlamaları reddetmesi bir dizi yatırımcının Riyad’la çalışmasını askıya almasına engel olamamıştı. Bu olay ayrıca Suudi Arabistan tarafından yönetilen bir bombalı saldırıların on binlerce kişinin öldürülmesine yol açtığı Yemen Savaşı’nı yeniden gündeme getirmişti. Yemen’i dünyanın en kötü insani krizi olarak nitelendiren BM, sivil ölümlerin çoğundan Suudi hava saldırılarını sorumlu tutmuştu.

Neticede Justin Trudeau’nun tasarladığı hamle Suudi Arabistan’a silah satışlarını durduran Almanya, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’nın kararlarını izleyecekti. İlgili haberde Suudi Arabistan’ın dünyanın en büyük silah ithalatçısı olduğu ve 2015’te Yemen’e müdahalelerinin ardından silah ithalatlarının patladığı bilgileri paylaşıldı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre de Suudi Arabistan’ın 1952’ten bu yana yaptığı alımların yüzde 17’sinin son 3 yılda gerçekleştiği hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum