Yatırım yapmaya başla!

TRKCM Açıkladığı Bilançoya Ters Orantılı Hisse Fiyatlarken, SODA ve GARAN Açıklamarına Bakış

Değer kaybeden endekse paralel hareket eden TRKCM, SODA ve GARAN hisselerine bakarken şirketlerin açıkladığı bilançoların ayırıntılı incelenmesi.
TRKCM Açıkladığı Bilançoya Ters Orantılı Hisse Fiyatlarken, SODA ve GARAN Açıklamarına Bakış

Trakya Cam’da beklentileri aşan bilanço açıklayan şirketler arasında yer aldı. Şirket piyasa beklentisi olan 15 milyon TL net kara karşılık 4Ç18 mali tablosunda 178 milyon TL net kar açıkladı. Operasyonel faaliyet performansının yüksek olması beklentilerin üzerinde gözlenen karlılığa kaynak olarak değerlendirilirken, şirketin net karı yıllık bazda düşüş gösterdi. Bu gelişmede ise finansal yatırımların yeniden değerlendirilmesi öne çıkarken döviz bazlı işlemlerde meydana gelen zarar ve finansman giderleri göz önüne alındı.

Şirketin satış gelirlerinde 2018 yılı son çeyrek yıllık bazda %29.0’luk bir artış takip edilirken 1661 milyon TL’ye tekabül eden bir rakam izlendi. Yurtiçi pazar fiyatları destekledi. İç pazarda yapılan fiyat artışları TL tarafında EUR karşısında gözlenen değer kaybı sonucunda ciro artmış oldu. Mali tabloda FAVÖK %57 arttış ile 343 milyon TL’ye tekabül etti. 

TRKCM haftanın son işlem gününde ve ikinci seansın kapanışına yaklaşırken değer kaybını artırdı ve %4.13 aşağı yönlü hareketi ile 3,48 TL/p’den işlem almakta. Hisse bu kaybı ile değişimlerini 52 haftalık farkta negatif bölgede artırarak %17.52’lik bir hareket sağlarken, aylıkta pozitif tarafta kaydedilen seviyeyi daralttı ve %14.85 seviyesinde bir değişim sağladı.

Bilanço Açıklayan SODA, Dolar Kuruna Paralel Değer Kaybediyor

Bilançosu İyi Gelen SODA, Dolar Kuruna Paralel Değer KaybediyorSoda Sanayii A.Ş. 80 milyon TL’lik piyasa tahminine paralel 81 milyon TL net kar açıkladı. 2018 yılı 4. çeyrek verisinde gözlenen verim operasyonel karlılığın sağlığına dair gerçekleşmiş bir sinyal olarak okunurken, gelişmeye ters orantılı gelişen fiili vergi oranı net kar tarafında görülen farka kaynak olabilir nitelikte. Şirketin FAVÖK marjı %48 artış gösterirken 233 milyon TL olarak açıklandı. Marj yıllık bazda 0.4 puan geriledi ve bu değişim artan doğalgaz maliyetleri başlığında değerlendirildi.

SODA bilindiği üzere endeksin dolar kuruna hassasiyeti yüksek olan hisse senetleri arasında yer alıyor. Şirketin döviz bazlı açık pozisyon sayısının yüksek olduğu piyasalarda yorumlanırken durumun böyle olmasına rölatif TL’nin dolar karşısında gösterdiği son performansa paralel düşüş gözleniyor. Hisse geçtiğimiz dolar değerlenmesi sürecinde 7,15 TL civarından alım fırsatı vermiş ve 7,70 bandına tırmanmıştı. Kurda görülen gevşeme ile düşen SODA %1.95 kayıp ile 7,03 TL’den fiyatlanıyor.

GARAN Beklentiye Paralel Açıklama Yaptı

GARAN Beklentiye Paralel Bilanço AçıkladıGaranti Bankası piyasa beklentisine çok yakın (1.051 milyar TL) olacak bir karlılık duyurdu ve 4. çeyrekteki 2018 yılının son mali tablosunda 1.062 milyar TL solo net kar açıkladı. Banka dönem içersinde 390 milyon TL net karşılık ayırmıştı. Bu karşılık ile birlikte 2018 yılındaki toplam ayrılan karşılık 1.090 milyara ulaşmış oldu. Diğer tarafta Garanti Bankası’nın 2018 yılı konsolide net karı 6.641.652.000 TL olarak gerçekleşti.

GARAN hissesi bugün genel harekete paralel bir görüntüde. Günlük bazda %1.32 geri çekilen hisse 8,94 TL fiyatında işlem görürken kapanışını haftalık bazda negatif bölgede %1.98 değişimle sergilerken aylık fark ise pozitif ve %12.19 seviyesinde gerçekleşmekte.

XBANK bileşenlerinden olan GARAN yukarı yönlü harekette 7,90 seviyelerinden yakın geçmişte alım fırsatları verirken aylık bazda yüksek noktasını 9,48 TL’den kaydetti ve yatırımcısına ciddi bir getiri sundu. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi senaryosunda BIST hacimli listesinin öncülerinden olan kağıt için 10,0 TL’nin aşılması gündeme gelebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum