Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trilyonluk Teşviklerle Dünya Ekonomisi İkinci Resesyonu Görebilir

Economist Intelligence Unit, dünya ekonomisinin ikinci bir resesyonla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. İşte nedeni ve haberin detayları;
Trilyonluk Teşviklerle Dünya Ekonomisi İkinci Resesyonu Görebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya ekonomisi halihazırda Büyük Buhran‘dan kötü bir ekonomik gerilemeyle karşı karşıyayken Economist Intelligence Unit’ten daha korkutucu bir yorum geldi.

Dünya hükümetleri, ekonomilerini desteklemeye yardımcı olmak için trilyonlarca dolarlık teşvik paketleri açıklarken bu durum devasa bir borç yüküne yol açıyor. EIU da bu duruma atıfta bulunarak hükümetlerin artırdıkları ülke borçlarının küresel ekonomiyi ikinci bir durgunluğa itebileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporunda küresel ekonominin onlarca yıldır ilk kez en yüksek hızda küçüleceğini öngördü.

Bu da gerilemenin 1930’ların Büyük Buhran’ından bu yana yaşanan en kötü durgunluk olacağına işaret etti. EIU da bilançoları zayıf olan hükümetlerin borç krizinden kaynaklanan müteakip bir durgunluk riski olduğunu belirtti. EIU’nun küresel tahmin direktörü Agathe Demarais, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Agathe Demarais İtalya İspanya Borç Krizi Uyarı

Zaten 2019’da İtalya ve Avrupa Birliği arasında yaşanan borç anlaşmazlıkları tüm dünyanın gündemine yansımıştı. AB, İtalya’ya devasa borcunu azaltması için baskı yaparken İtalya istenilen borç seviyesini bir türlü yakalayamıyordu.

Verilere göre İtalya’nın kamu borcu 2019’da ülke GSYİH’sinin yüzde 130’unun üzerinde seyretti.
“AB ülkelerinde 2019 yılının üçüncü çeyreğinde GSYİH’ye ilişkin ulusal borç”
Kaynak: Statista

Görüldüğü gibi kamu borcunun ülke GSYİH’lerine oranla en yüksek olduğu Avrupa ülkeleri listesinde sırasıyla ilk 6’da Yunanistan, İtalya, Portekiz, Belçika, Fransa ve İspanya geliyor. Öte yandan EIU, borç krizi nedeniyle ikinci bir resesyonun kurum için temel senaryo olmasa da mali açıkların artmasının Batı ülkeleri çapında uzun vadeli etkisinin bilinmediğini kaydetti.

İkinci veya muhtemelen üçüncü bir pandemi dalgasının senaryoyu çok daha gerçekçi hale getireceğinin de üzerini çizdi. Ülkelerin karantinaları ve kısıtlamaları farklı zamanlarda kaldırmalarına işaret eden EIU Direktörü, küresel tedarik zincirlerinin halen bozulabileceğini şöyle anlattı:

Küresel Tedarik Zincirleri Bozulabilir

EIU Baş Ekonomisti Simon Baptist de geçtiğimiz gün CNBC’ye verdiği demeçte benzer bir uyarıda bulundu. Avrupa Birliği koronavirüs krizi karşısında bloktaki eşitsizliği gözler önüne seren dik bir durgunluğa yönelirken ekonomist, AB’nin 2009’daki gibi başka bir borç krizine girebileceği konusunda uyardı.

Son zamanlarda finansal yıkımın eşiğinden dönem İtalya ile Yunanistan’ın bunun merkezi olacağını öngören Baptist, Euro Bölgesi krizinin geri döndüğünü görebileceğimizi belirtti.

Bazı ülkelerin önümüzdeki 12-18 ayda borçlarını temerrüde düşürebileceklerini aktaran Baptist, özellikle gelişmekte olan ekonomilerdekilerin, uluslararası yatırımcıları, yatırımcıların fonlarını park etmek için daha güvenli yerler aradıkları bir zamanda onlara daha fazla para vermeye ikna etmede büyük bir zorluk yaşayacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu