Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toyota Üretim Tahminini Yine Düşürürken Hisseler Ekside Fiyatlanıyor

Toyota hisseleri, şirketin üretim kesintisi açıklamalarıyla ekside işlem görüyor.
Toyota Üretim Tahminini Yine Düşürürken Hisseler Ekside Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Toyota Motor Corporation, Covid-19 nedeniyle üretim tahminini 300 bin adet düşürdü. Hisseler söz konusu açıklamayla haftanın son işlem gününe düşük başlayıp negatif bölgede seyrini sürdürdü.

Dün 180,07 dolarda kapanış yapan Toyota hisseleri, bugüne 180,03 dolarla başladı. Açılışın ardından negatif seyretti. TSİ 17.40’da yüzde 1,20 ekside işlem gören hisseler, 177.91 – 180.40 dolar aralığında hareket etti.

Gün içi düşük seviye TM kodlu hisse senetleri için bir haftanın en zayıf değerini işaretledi. 5 günlük kayıp da yüzde 0,70 oldu.
Toyota Hisse Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Pandemi ve otomotiv mikroçiplerinin küresel kıtlığı ortasında Toyota, önümüzdeki ay küresel üretimi tekrar 330 bin adet azaltacağını açıkladı. Toplam rakamın, Toyota’nın orijinal Ekim üretim planından yüzde 40’lık kesintiyi ifade ettiği söylendi.

Eylül ayı içinse Toyota, 70 bin aracın tedarik zinciri sıkıntılarından etkileneceğini belirtti. 31 Mart 2022’de sona eren mali yıl için araç üretim tahminini de 9,3 milyondan 9 milyona aşağı yönlü revize etti.

Ekim’de Toyota’nın Japonya’daki yerel fabrikaları ayda 150 bin daha az üretim yapacakken, denizaşırı fabrikalarda yaklaşık 180 binlik kaybın olacağı söylendi.

Toyota’nın küresel tedarik müdürü olan Kazunari Kumakura, yavaşlamanın sorumlusu olarak, fabrikaların devam eden COVID-19 salgınları nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığı güneydoğu Asya’da devam eden kilitlenmelerin tetiklediği tedarik zinciri darboğazlarını suçladı.

Malezya’daki etkinin en kötü olduğunu söyleyen yetkili, Vietnam‘ı da bir sorun noktası olarak gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu