Yatırım yapmaya başla!

Toyota ve PSA Mini Araç Üretimlerini Durduruyor!

Toyota ve PSA'nın A Segmentteki ortaklıkları sonlanıyor. İşte detaylar...
Toyota ve PSA Mini Araç Üretimlerini Durduruyor!

Toyoto ve PSA, mini model araç üretimlerini beraber yapıyorlardı. Peugeot – Citroen grupla yapılan bu girişim ortak bir tesis üzerinde gerçekleştiriliyordu. Nitekim günümüzde A Segmenti araçlar büyük ölçüde yok olmaya mahkum kaldılar. B sınıf araçları yeterli şekilde insalara pratik geliyor ve yakıt ekonomisi yönünden de tatmin edebiliyor.

Bu durum SUV araç sınıfının volkanik patlaması sonucunda sedan, wagon ve ağırlıklı MPV araçlarını piyasada zayıflatmıştı. Crossover tipi araçlar ise ilk segmenti yavaşlattı. Peki, Fransız ve Japon grup bundan sonra ne yapmayı planlıyor?

Toyota, PSA ile bu alanda yaptığı anlaşmaların hisse kısmını satın alacak.

Böylelikle Japon otomotiv devi, Çek Cumhuriyeti‘ndeki Kolin fabrikasını kendi bünyesine katmış olacak. Yani Toyota’nın üretim tesisi listesine alınmış olacak. 2001 yılının Ocak ayında yapılan anlaşmanın bitmesi direkt olarak araç satışlarındaki zayıflıktan kaynaklı!

Toyota Yaris’ten daha küçük Aygo‘nun yapı güzelliği ve teknolojisi ne kadar da iyi olsa bitirilme kararı alınmış. Peugeot’un 108 ve Citroen’in C1 modelleri de aynı bantlarda üretilen araçlardı.

Toyota hafif ticari araç üretimine ağırlığını verecek.

Aygo, 108 ve C1 aynı şasi temelleri üzerinde farklı tiplerde üretilen A sınıfı araçlardır. Kolin fabrikasında bu modeller ilk olarak 2005 yılında imal edilmiş. Toyota’nın planlarına baktığımızda; Fransa ve İspanya’da hafif ticari araçlara yönelicek. PSA, Toyota’ya kuzey Fransa’daki Sevelnord fabrikasında montajlar için iş birliği yapacak.

PSA’nın Vigo üretim tesisi, Toyota için de araçlar üretecek. Bildiğiniz üzere Japon markanın Proace palenvan aracı da Peugeot’un tesislerinden çıkmaktaydı.

Anladığımız kadarıyla PSA & Toyota ortaklığı tam olarak bitmiyor. Sadece mini araç üretimdeki hisseleri Japon Toyota kendine almış olacak. Uzak Doğu şirketinin Fransa ve ABD pazarında heyecanla neler ürteceğini bekleyeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum