Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toyota Yine Önemli Bir Konuda Dünya Birincisi Oldu!

Toyota, çok iyi olduğu konulardan birinde dünya birinciliğine yerleşti. İşte detaylar...
Toyota Yine Önemli Bir Konuda Dünya Birincisi Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda araçlarımızın aldığı şekiller ve yeni sistemler ile birlikte tek hedefin hava sağlığı olduğunu biliyoruz. Bu yönde yapılan çalışmaların en büyük adımı fosil yakıtları hızlı bir şekilde bitirme kararı oldu. Toyota’da tam bu konu üzerine büyük ödülün sahibi oldu.

Dünyanın en büyük 500 şirketini bulunduğu listede Japon temsilci “en çevreci otomobil firması” seçildi. Geçtiğimiz senelerde bu ödülün sahibi BMW’ydi. Alman marka bu sene 16. sırada en çevreci firma olarak kaldı.

Newsweek dergisinin yayınlamış olduğu liste, bazı kriterleri içeriyor.

Toyota Çevre Ödülü Mirai

Genel olarak baktığımızda bu ödülü almak sandığımız kadar kolay değil. Dev firmanın yenilenebilir kaynaklar, su tüketimi, artık maddelerin nasıl değerlendirildiği, emisyon değerleri ve çevre koruma alanında göstermiş olduğu faaliyetlere bakılarak karar veriliyor. Araç üretimi sırasında kullanılan malzeme ve maddelerin ne oranda ziyan edilmiş olduğuna bile bakılıyor.

Toyota’nın birinciliği almasından sonra ikinciliğe Daimler yerleşti.

En Çevreci Otomotiv Firması Ödülü

Global sıralamaya baktığımızda Toyota %72, Daimler %61.9 puan almış. Toyota’nın geçmiş senelerdeki global sıralamasına baktığımızda tesislerine ne kadar önem ve yatırım yaptığını anlayabiliyoruz.

Japon firma Prius ile başlattığı hibrit motor akımı sayesinde çevreye duyarlılığında attığı en büyük girişimi diyebiliriz. Fosil yakıtların bitirilmesi sırasında hibrit motorlara yatkınlık arttı. Öte yandan Tesla gibi tamamı elektrikli otomobillerin de gelişimleri son sürat devam etmekte.

İlginizi Çekebilir :

Toyota Motor Üniteleri HakkındaTarihi Kararını Verdi!
Toyota Motor Üniteleri Hakkında Tarihi Bir Karar Verdi!

Farklı teknoloji tabanlı firmaların bir çoğu mesela LG elektrikli araç batarya üretim işine girdi bile. Toyota her zaman dünya sağlığını önemseyen bir firma olmuştur ve bunun da ispatı aldığı birincilik ödülüdür.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu