Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

7000 Kişiyi İşten Çıkartacağını Duyuran Toshiba’nın Hisseleri Yükseldi!

Japon teknoloji devi Toshiba, yeniden yapılanma planı kapsamında bazı işlerini satacağını ve 7000 çalışanını işten çıkartacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
7000 Kişiyi İşten Çıkartacağını Duyuran Toshiba’nın Hisseleri Yükseldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Temelleri 1875 yılında atılan Japon teknoloji devi Toshiba, yeniden yapılanma kapsamında bazı varlıklarını satacağını ve 7 bin kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Söz konusu açıklama şirketin hisselerinde kayda değer bir artış yaşatırken, 5 yıl sürecek yeniden yapılanma döneminde binlerce kişinin işten çıkartılacak olması dikkat çekti.

Zira Toshiba işini geriye döndürmek için toplam iş gücünün yüzde 5’ini işsiz bırakacaktı. Öte yandan; ABD’de zor zamanlar geçiren doğal gaz ünitesi ile İngiliz nükleer enerji birimini de tasfiye edeceğini açıklayan Toshiba’nın duyurusundan sonra Tokyo ticaretinde şirketin hisselerinin yüzde 12’nin üzerinde yükselmesi de piyasalarda yankı uyandırdı.

Bunun yanında yatırımcıların Toshiba’nın kendi hisselerinin yüzde 40’ına kadarını geri satın alma ve temettü ödemelerini artırma sözüyle de desteklendikleri aktarıldı.

Toshiba  7000 Kişiyi İşten Çıkartacağını DuyurduYapılan duyuruda Toshiba, Amerikan sıvılaştırılmış doğalgaz işinden 2019’un Mart ayına kadar çıkmayı umut ettiğini söylese de olası alıcıların ayrıntılarını vermeye yanaşmadı. Toshiba’nın birimden 93 milyar Japon yeni (818 milyon dolar) kayıp yaşamayı kabul ettiği bilgisi de verildi. Bu yıl bir alıcı bulamadığı için Birleşik Krallık’taki nükleer güç operasyonu NuGen’i gelecek yılın başlarında kapatacak olan Toshiba, işten çıkarmaların doğrudan işten çıkarmaların bir karışımından geçeceği ve çıkarılanların yerlerine yenilerinin alınmayacağını da bildirdi.

Yeniden yapılanma sonrasında Toshiba işinin, otomobil ve altyapı gibi sektörler için enerji depolama ve yarı iletkenler gibi alanlara odaklanacağını dile getirdi.

Toshiba Yeniden Yapılanma Kapsamında  7000 Kişiyi İşten Çıkartacağını Duyurduİlgili haberde Toshiba’nın son yıllarda en beğenilen bellek yongası dahil olmak üzere önemli varlıklarını Apple gibi yatırımcılara satmak durumunda kaldığı hatırlatıldı.

Buna göre Toshiba geçen yıl en değerli bölümü olan çip birimini 18 milyar dolara satmış, ABD merkezli Bain Capital ve Güney Koreli Sk Hynix’in başını çektiği konsorsiyumun 2 trilyon yenlik (18 milyar dolar) teklifi, Toshiba yöneticileri tarafından kabul edilmişti. İlave olarak Toshiba’daki yatırımcı inancı, 2015 yılında şirketin CEO’su ve birkaç yönetim kurulu üyesinin istifaların yola açan büyük bir muhasebe skandalıyla sarsılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu