Yatırım yapmaya başla!

650 Bin Dolarlık Alfa Romeo Giulietta SZ 35 Yıl Sonra Güneşle Buluştu!

35 yıl bir yer altı garajında hapsolan Alfa Romeo Giulietta Sprint Zagato, keşif sonrasında yeniden asfalta çıkartıldı.
650 Bin Dolarlık Alfa Romeo Giulietta SZ 35 Yıl Sonra Güneşle Buluştu!

Bu 1962 Giulietta SZ‘nin en güzel Alfa Romeo olduğu söyleniyor! Yazımızın devamında bunun gerçekten böyle olduğunu anlayacaksınız. Giulietta’yı günümüzde çok şık hatchback karoserinde tanıyoruz. Alfa’nın efsane canlandırma çalışmalarından olan model, eskiden 2+2 spor otomobillerin en karakteristik tarafını sunuyordu. 1954-1965 yılları arasında 177.600 adet üretilmiş olsa da “SZ” çok daha az adette sunuldu.

Uzun yıllardır kapalı duvarlar arasında kalan Giulietta SZ’den ise sadece 217 adet imal edildi. Bu demek oluyor ki spor Alfa çok ama çok değerli! Torino’da bulunan mavi eser, nihayet gün yüzüne kavuştu. Giulietta SZ’nin bakalım durumu nasılmış ve uzun süre neden o garajdan çıkartılmamış.

Ender rastlanacak İtalyan, bir keşifle beraber hapsolduğu yerden ışıkla buluşturulmuş..

Alfa Romeo Giulia & 105 Series Facebook adresinde konu olan Giulietta SZ, bozulmuş bir asansör yüzünden yıllarca yer altında beklemek zorunda kalmış. Denilene göre kaldırma sisteminin kırılması sonucunda sahibi uğraşmamış. Uğraşacak zamana da sahip olamamış demek mümkün!

Spor aracın sahibi ölmeden önce bu arabadan bahsetmiş.

Ölmeden önce sahibi, Torino’da bir dairenin aşağı katında bir 1962 model bir Alfa Romeo’ya sahip olduğundan söz etmiş. Açıklamaların devamında ise 35 yıldır orada unutulduğunu ve yeryüzüne çıkarma fırsatının olmadığını söylemiş. Mal sahibi vefat etmiş ve Kasım ayında devletçe aracın keşfi yapılmış. Sanırız Alfa sahibinin hiç yakını yokmuş! Yoksa çocuğu veya eşi şu anda bir servetin sahibi olacaktı.

Giulietta SZ (Sprint Zagato), el yapımı bir ikonik spor model.

Normalinden biraz daha kısa şasiye sahip spor modelin alüminyum kaportasının şekli elle verilmiş. Ağırlık tasarruflu tasarlanan SZ Serisi, Perspex pencerelerle de desteklenmiş. Bahsedilen gövde ve tasarruf çalışmaları Giulietta’nın 785 kg olmasını sağlamış. Performanslı olması için de çok da büyük hacimli bir motora ihtiyaç duyulmamış. Kaput altında 1.3L  100 ps’lik bir ünite hizmet veriyor ve SZ’yi 200 km/h’ye çıkartabiliyor.

Giulietta SZ’lerin çoğu, 24 Saat Le Mans, Targa Florio ve Nurburgring de dahil olmak üzere pek çok etkinlikte yarıştırılmış. 650 bin dolara satılan Alfa’nın restore edilmemiş olarak, tüm orijinal halde oluşu onu daha da değerli kılmış. Çoğu noktasında açık mavi izler taşıyan güzel Alfa için sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum