Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksleri Mart’ta %20,8 Oranında Artış Gösterdi

Toplam ciro endeksleri Mart ayında bir önceki aya göre %5,5, 2018 yılının aynı dönemine göre %20,8 oranında artış gerçekleştirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre, 2019 Mart döneminde toplam ciro endeksleri %20,8 oranında artış gösterdi. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksindeki artış oranı 2018 yılının aynı dönemine göre bu şekilde gerçekleşirken, Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %5,5’lik artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, Mart’ta bir önceki aya göre %5,3 oranında arttı.

Mart Ciro EndeksleriSanayi sektörü ciro endeksi bir önceki yılın Mart ayına kıyasla ise %25,8’lik bir artış gerçekleştirdi. Bir önceki aya göre %11,6 oranında artan inşaat sektörü ciro endeksi, 2018’in Mart ayına kıyasla %16,2 yükseldi.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %17, bir önceki aya göre ise %5,1’lik artış gerçekleştirdi. Son olarak endekste yer alan hizmet sektörüne baktığımızda, bir önceki aya göre %4,2 artan hizmet sektörü ciro endeksinin, 2018’in aynı dönemine göre %24,7 arttığını görmekteyiz.

Veri gündeminin yoğun olduğu bugün TÜİK tarafından açıklanan bir başka yayın perakende satış endeksleri oldu.

Mart Perakende SatışlarTakvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mart ayında, bir önceki yılının aynı dönemine göre %3,8’lik düşüş gösterdi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %0,6, gıda dışı satışları %5,4 ve otomotiv satışları %4,1 azaldı. Bir önceki aya göre %1 artan perakende satış hacminde, gıda, içecek ve tütün satışları %1,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %1,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları %0,8 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Mart’ta bir önceki yıla göre %16,3, gıda, içecek ve tütün satışları %19, gıda dışı satışlar %15,8 ve otomotiv yakıtı satışları %13,8 oranında arttı. Cari fiyatlarla perakende ciro Şubat ayının verileri ile kıyaslandığında %3 arttı. Mart ayında otomotiv yakıtı satışları %2,7, gıda dışı satışlar %3,7, gıda, içecek ve tütün satışları ise %2 oranında artış gerçekleştirdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle