Paylaşım
in G+

TL Dolar Karşısında Bugün %1 Düşüşle En Çok Değer Kaybeden Gelişen Ülke Parası Oldu


 

FED kararı sonrası 5,40’a kadar gerileyen dolar kuru bu seviyede kalamadı ve gün içerisinde 5,47’ye kadar yükseldi. Bu dalgalanma ile bugün dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olarak kaydedildi.

Dün akşam FED’in faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini bildiren açıklaması ile %1 gerileyen Dolar/TL, bugün kayıplarını geri aldı. Kur %1 oranında yükselirken, bugün Türk lirası dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

FED faiz kararı sonrası 5,40’a kadar gerileyen kur, bu seviyede kalamadı ve 5,47’ye kadar tırmandı.

FED 2019 yılında faiz artırım beklentilerini düşürerek, büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Faiz artışı konusunda da sabırlı olacağı söylemini yineledi. FED açıklamaları öncesinde 5,48 lira civarında seyreden dolar, güvercin tonlu açıklamaların ardından 5,40’a kadar gerilemişti. Ancak Perşembe gününe 5,43 civarından start verdi ve gün içerisinde yeniden 5,47’ye yükseldi.

Türk lirası sene başından bu yana dolar karşısında %5’e yakın kayıpla, en çok değer kaybeden gelişen ülke paraları arasında yer aldı.

Saat 17:46’da dolar 5,4694, Euro 6,2319 liradan işlem görüyor. Günün ikinci yarısında Çek korunası, Hint rupisi ve Polonya zlotisi kazançlarını silerken, Türk lirası bunlar arasında dolar karşısında en fazla gerileyen oldu.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, FED’in piyasa beklentilerine paralel olarak faiz artırımı konusunda aceleci davranmamasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Kudaloğlu, bankanın ABD büyümesini aşağı yönlü revize etmesinin ve küresel büyüme tahminlerini düşürmesinin gelişen ülke ekonomileri açısından olumsuz olduğunu yorumladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre vatandaş seçim öncesinde dolar alımını artırdı.

TCMB verilerine göre 15 Mart ile biten haftada yurt içindeki yerleşiklerin dolar mevduatları 59 milyar 856 milyon dolardan, 61 milyar 12 milyon dolara yükseldi. Bu verilerle birlikte yurt içindeki yerleşik kişilerin 5 Ekim 2018 haftasından bu yana 23 haftadır üst üste döviz aldığı görüldü.

Yabancı para cinsinden mevduat fonları artmaya devam ederken, 15 Mart ile biten haftada 1,64 milyar dolar artışla 105,7 milyar dolar ile tarihi zirveyi gördü. Söz konusu dönemde Euro hesaplarında ise 305 milyon dolarlık artış gerçekleşti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı