Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşlarının İlk Gününde Piyasalarda Korkulan Etkiler Görülmedi

ABD piyasalarının açılışı ile resmi olarak uygulamaya giren ek gümrük vergileri, henüz korkulan etkileri yaratmadı. Ticaret savaşlarına start verilirken, piyasalardaki son durum şu şekilde;
Ticaret Savaşlarının İlk Gününde Piyasalarda Korkulan Etkiler Görülmedi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik başlattığı ek gümrük vergileri, bugün itibariyle uygulamaya girdi. Trump “teknoloji hırsızlığı ile adaletsiz ticaret uygulamaları” sebebiyle Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, Washington saati ile 00:01 itibariyle uygulanmaya başlandı. Uygulamanın ilk gününde ise korkulan olmadı ve piyasalarda aşırı tepkiler gözlenmedi.

ABD, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’de fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı.

ABD Çin'e Yüzde 25 Ek Gümrük Vergisi

Küresel piyasaları bir süredir endişelendiren bu durum, “ABD – Çin Ticaret Savaşları” olarak adlandırıldı. Aynı zamanda ABD’nin ek gümrük vergisi hamlesine karşılık Çin’den de aynı şekilde bir hamle gelmişti. Trump ise Çin’in bu misillemesine karşılık “boş durmayacağım” imajı çizmişti. Karşılıklı devam eden bu sürtüşme endişelerin artmasına neden olmuştu.

Çin Ticaret Bakanlığı ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini bildirmişti.

Çin ABD'ye Ek Gümrük Vergisi Getirecek

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin’in ilk ateş eden taraf olmayacağını söyleyerek, ülkenin ve halkın temel çıkarlarını korumak için karşılık vermeye mecbur olduklarına dikkat çekmişti. Trump ise Çin’den gelecek hamleye karşılık 200 milyar dolarlık yeni bir hamle yapacağını dile getirmişti.

Pekin yönetiminin ise uygulamaya giren ek gümrük vergilerine eş değer misilleme tarifelerini bugün uygulamaya alması bekleniyor. Ticaret uzmanları ise dünyanın en büyük 2 ekonomisinin birbirine yönelik bu hamlelerinin devam etmesiyle telafisi zor sonuçlarla karşılaşılacağını söylüyorlar.

Karşılıklı atışmalarla başlayan ticaret savaşlarının küresel anlamda piyasaları da kötü etkilemesi bekleniyordu.

Ticaret Savaşları Piyasaları Olumsuz Etkileyebilir

ABD’nin resmi olarak başlattığı ticaret savaşlarının ilk gününde dolar, büyük para birimleri karşısında fazla değişiklik göstermedi. Yatırımcılar ise temkinli davranmaya devam ediyorlar. Ayrıca bugün 15:30’da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri bekliyorlar. Verinin, ticaret savaşları endişesi ile 195 bin civarında gelmesi tahmin ediliyor.

Ek gümrük vergilerinin uygulamaya başlaması ile Çin yuanı değer kaybetti ve Pekin yönetiminden gelecek hamleyi bekliyor.

Uygulama ile Yuan Değer Kaybetti

USD/CNY paritesi, yüzde 0,19 oranında yukarı yönlü hareket ederek, 6,6506 yuandan işlem görüyor. ABD piyasalarının açılışında ise 6,6371 yuandan alıcı bulan parite, en düşük 6,6345 yuanı kaydetti. Ardından yükselişe geçerek en yüksek 6,6655 yuanı gördü. Çin yuanı kuru ise yüzde 0,29 oranında artıda 0,6954 lirada seyrediyor.

Gelişen piyasa para birimleri ise sabah uygulamaya giren vergilerle düşüş kaydetti.

Asya Para Birimleri Değer Kaybetti

Asya para birimlerinin birçoğu, ticaret savaşlarının resmen başlamasıyla birlikte düşüşe geçerken, Hazine tahvilleri genel olarak düşüş kaydetti. Düşüşe yuan ve Endonezya rupisi öncülük ederken, Tayvan doları sınırlı bir yükseliş kaydetti.

Güney Kore wonu ise düşüşünü beşinci haftaya taşımaya hazırlanıyor. USD/INR paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar yüzde 0,1 oranında yükselirken, Hindistan rupisi ikinci haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Tayland bahtı dördüncü, Filipinler pezosu beşinci ve Malezya ringiti üçüncü haftalık düşüşüne yöneldi. Asya paraları ve hisse senetleri, Çin’den gelecek hamleyi bekliyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar