Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşında Tansiyonun Yeniden Yükselmesi Emtia Ürünlerine de Satış Getirdi

Trump’ın Çin mallarına yönelik ek vergi açıklamasıyla emtia fiyatlarında düşüş olurken, petrol son dört yılın en düşüğünden toparlandı.
Ticaret Savaşında Tansiyonun Yeniden Yükselmesi Emtia Ürünlerine de Satış Getirdi

Aylardır süren ticaret savaşları bir türlü çözüme kavuşturulamadığı gibi giderek içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasında süren görüşmeler, karşılıklı misilleme adımlarıyla devam ederken, her iki taraf da çıkarları doğrultusunda hareket etmek istiyor.

Bu hafta Şanghay’da yapılan görüşmelerden de müsbet bir sonuç çıkmadı. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in taahhüt ettiği gibi ABD’den büyük miktarda tarım ürünü alma sözünü yerine getirmediğini söyledi.

Bu gerekçe ile aldığı karar doğrultusunda 300 milyar dolarlık Çin mallarına %10 ek vergi uygulayacağını duyurdu. Söz konusu gelişme ticaret savaşlarında tansiyonun bir kez daha yükselmesine sebep olurken, küresel piyasalarda hisse senetleri düştü, emtia fiyatları geriledi.

Perşembe günü son bir yılın en sert gün içi kaybını gerçekleştiren Bloomberg Emtia Spot Endeksi, daha sonra hafif toparlandı.

Bloomberg Emtia Spot EndeksiDün %2,5 oranında gerileyen emtia endeksi şu dakikalarda %0,31 artıda 77,25 puandan işlem görüyor. Trump Çin’in taahhüt ettiği tarım ürünlerini almadığını söyledi. Bu açıklaması üzerine soya fasulyesi vadeli işlemlerinde düşüş oldu. TSİ 11:46’da bakır %1,98 ekside 2,6120 dolardan, platin %0,21 ekside 849,50 dolardan işlem görüyor. Pamuk fiyatları %1,12, kakao %0,57 ve doğal gaz ise %0,63 değer kaybıyla hareket ediyor.

Diğer emtia türlerinin aksine kayıplarının bir kısmını telafi eden petrol, son dört yılın en düşük seviyesini gördükten sonra yükseldi.

Petrol Kayıplarını AldıTrump açıklamaları ticaret savaşının her geçen gün anlaşmadan uzaklaşıldığını işaret ederken, hemen hemen tüm varlık türleri satış baskısı altında. Eylül vadeli Batı Teksas petrolü varil başına 54,16 dolara kadar geriledi.

Bu hareketiyle birlikte bu hafta %2 oranında düşüş sergilemiş oldu. Ekim vadeli Brent petrolü ise bu hafta %2,3 oranında geriledi. Şu dakikalarda ham petrolün varili 54,91 dolardan, Brent petrolün varili ise 61,99 dolardan işlem görüyor.

Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Kim Kwangrae, petrolün önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceği konusunda belirsizlik olduğunu söyledi.

Petrol Fiyatları BelirsizABD Başkanı Trump’ın son yaptığı açıklamaların ticaret anlaşmazlığının uzun süreceği ihtimallerini güçlendirdiğini söyleyen Kwangrae, bu durumun küresel ekonomi üzerinde baskı yarattığını belirtti.

Ham Petrol Fiyatlarında Son Durumu Görmek için Tıklayın

Ticarette korumacılık politikaları ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, piyasalarda etkisini artıran endişelerin emtia fiyatlarına yansıdığını dile getirdi. Petrol fiyatları için tahminlerini paylaşan analist, Orta Doğu’da gerginliğin halen devam etmesinin ve ticaret savaşlarının çözüme kavuşmamasının, belirsizlik yarattığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum