Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Çin’in İç Tüketimini Azaltarak Asya’yı Aşağı Çekebilir!

Oxford Economics, Çin’in ürünler için direkt talebinin öneminin giderek arttığını ve Asya ülkelerinin ihracatının ticaret savaşına karşı savunmasız olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Ticaret Savaşı Çin’in İç Tüketimini Azaltarak Asya’yı Aşağı Çekebilir!

ABD-Çin ticaret savaşının küresel tedarik zincirleri üzerinde etkisi ve bunun birçok Asya ekonomisine nasıl zarar verebileceği, son aylardaki odak noktalarından bir tanesiydi. Bölgenin çatışma nedeniyle aşağıya çekilmesi buradaki risklerden bir tanesiyken uzmanlar Çin’in diğer Asya ülkelerinden gelen mallara yönelik iç tüketiminin yavaşlamasının bir diğer önemli faktör olduğunu kaydetti.

Oxford Economics’de Asya Ekonomisi Başkanı olan Louis Kuijs, Çin tüketiminin ülkenin bölgesel komşuları için giderek daha önemli hale geldiğini belirtti. Kuijs Perşembe günü yayınlanan bir raporda; “Asya ekonomilerinin çoğunda, Çin’in iç talebini karşılamak için yapılan ihracatların, tedarik zincirleri yoluyla yapılan dolaylı ihracatlara kıyasla çok daha hızlı yükseldiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlaveten Kuijs, Çin’in kendi ekonomisinde kullanılan Asya ihracatının önemli bir miktarının ABD-Çin ticaret savaşının etkisini belirlediğini söyledi.

Asya Ekonomisi Başkanı olan Louis Kuijs Çin Tüketimi Ülkenin Bölgesel Komşuları için Çok Önemli Ve; “Çin’in iç talebinin önemli bir rol oynamasını beklememiz gerekiyor” sözleriyle görüş bildirdi. Bunun yanında Oxford Economics yetkilisi, yerel talebi desteklemek için yanıt veren Çin politikasının bazı negatif etkileri azaltabileceği, diğer Asya ülke ekonomilerinin ise zarar görmekten kaçamayacaklarını aktardı. Kuijs; “her halükarda Asya ekonomilerinin çoğunda ya da tümünde yaşanacak etkisi düşünüldüğünde, ABD-Çin ticaret savaşının önümüzdeki 2 yıl boyunca bölge için olumsuz kalması muhtemel” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Bu arada Citi de yayınladığı bir raporda, güçlenmeye devam eden dolar ve küresel ticaret üzerindeki baskıların etkileriyle Çin ekonomisi hakkında endişe verici yorumlarda bulundu.

Ticaret Savaşı Çin’in İç Tüketimini Azaltarak Asya Ülkelerini Aşağı Çekebilir!Fakat durumla ilgili negatif değil pozitif konuşan ekonomistler de vardı. Mesela; BNP Paribas Asset Management’ın baş ekonomistlerinden Steven Friedman ve Chi Lo da tarifelerin gelişmekte olan piyasalara zarar vereceğini söyleyen geleneksel zekanın, büyük resmi göremediğini savunuyordu.

İki kıdemli ekonomiste göre bu ekonomilerden yapılan ihracatlar, Pekin’in yerel uyarıcıları ve ABD’nin Çin’le daha az işlem yapmak için satın almasını artırmasıyla yükselebilirdi. İlaveten ekonomistler, 31 Ekim tarihli bir raporda; Asya, Vietnam, Hindistan, Bangladeş ve Endonezya’nın ABD’den aldığı siparişlerde bariz bir artış olduğunu vurgulamışlardı.

Kaldı ki bu artış, ayakkabı, oyuncak, tekstil gibi düşük fiyatlı ürünlerde gerçekleşmişti. Elektronik ekipman ve makineler gibi yüksek değerde ürünlerin ise Güney Kore’den tedarik edilebileceğini belirtmişlerdi. Son olarak da; “birleşik ticaretin saptırılması ve Çin talebi, ABD-Çin ticaret çatışmasının bölgeye getireceği bazı hasarların hafifletilmesine yardımcı olacak” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum