Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşından Etkilenen Altın Fiyatlarında Dalgalanmanın Ardından Yükseliş Görüldü!

Dünkü işlemlerinde sert dalgalanmaların hakim olduğu altın fiyatları, bugün ticaret savaşı etkileriyle yükseldi.
Ticaret Savaşından Etkilenen Altın Fiyatlarında Dalgalanmanın Ardından Yükseliş Görüldü!

Altın fiyatlarında şu sıralar görülen yükselişe ilişkin dün bazı yorumlar yapan UBS Group AG, yükselişin ilerleyen dönemlerde de devam edeceğini ve ons altında 1600 dolar seviyelerinin görülebileceğini öngörmüştü. Geride bıraktığımız haftada genellikle 1500 dolar seviyesinden aşağılarda seyreden ons altın Cuma günü sert bir yükselişe geçmişti.

Dünkü işlemlerinde düşüşe yönelen altın, hızlı bir geri çekilmenin ardından günü 1527, 35 dolardan yapmıştı. Bugüne ise sakin başlayan ons altın, Asya piyasalarında 1530 dolar seviyelerini gördü. Altının ons fiyatı TSİ 12:30’da 1530.98 dolardan işlem görüyor.

Dün ABD-Çin arasında devam eden ticaret savaşındaki yeni gelişmelerden etkilenen altında önce sert bir dalgalanma, ardından yükseliş hakim oldu.

Dün Altın Ticaret Savaşındaki Yeni Gelişmelerden EtkilendiBu sıralar yatırımcılar dikkatini yakın zamanda olası tarife artırımları ve bunun yanında ticarfet gerilimlerine yöneltirken, bu etkiler altına Pazartesi günkü işlemlerinde sert dalgalanmalar getirdi. Fiyatlar ardından yükselişe geçerken dün piyasaların açılışında da sert bir yükseliş gözlemlendi.

Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile bir uzlaşmaya varma konusunda sinyal vermesi, altının kazançlarını geri vermesine sebep oldu. Bu hafta piyasaların odak noktalarından biri olan G7 Zirvesi’ni Pekin’e karşı daha az sert bir söylemin ardından terk eden Trump’ın bu hareketi, ticaret geriliminden etkilenen finans piyasalarının sarsılmasından hemen sonra gelmişti.

Trump’ın Asya’nın dev ekonomisi Çin’i ticaret konusunda uzlaşmaya zorlamak amacıyla hep yaptığı “itiş-kakış” tekniğinden de vazgeçmeyeceği biliniyor. Tüm bu gelişmeler küresel piyasalar üzerinde bir etkiye sahipken, spot altın kaydettiği %0.4 oranında yükselişle Londra saatiyle 07:15’te ons başına 1,534.06 dolara tırmandı.

Dünkü işlemlerinde seansta %1.8 yükseliş kaydeden fiyatlar 1,555.07 dolara ulaşmasının ardından 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesini yakalayıp ardından elde ettiği kazançları geri verdi.

2013 Yılından Bu Yana En Yüksek Seviye YakalandıHuatai Futures Co. tarafından elde edilen bilgiye göre ABD-Çin arasındaki çekişmeli süreç bu aralar sakinleşti fakat bu geçici bir süre için geçerli. Bununla birlikte boğa piyasaları orta-uzun vadede büyük bir potansiyele sahip. Huatai ayrıca altın fiyatlarının yüksek volatilite etkileriyle yüksek seviyelerini sürdüreceğini öngörüyor.

Altın dışında diğer değerli metallerde ise durum şu şekilde: %0.3 yükseliş kaydeden spot gümüş ons başına 17.7216 dolara tırmandı ve böylelikle yükselişini üçüncü güne taşımış oldu. Gümüşte dün görülen 17.7814 dolar 2017 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye işaret etti. Platinde ise %0,3 değer artışı görülürken, palladyumda %0.2 gerileme mevcut.

Tüm bunların yanında yatırımcılar altını güvenli liman olarak görüp yatırımlarını artırırken, merkez bankaları da altın alımına yöneliyor. Bu konu hakkında değerlendirme yapan Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ) bu alımların gelecek yıllarda da süreceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum