Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_8ns44k7hv8bh7kh30og93267n0, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /home/paratic/public_html/wp-content/themes/paratic/header.php on line 13

Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_f601oe1p6onr0k2ih3osrkuqh3, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /home/paratic/public_html/wp-content/themes/paratic/header.php on line 13
Ticaret Bakanı Pekcan Türkiye’de Daha Çok Amerikan Yatırımı Görmek İstediğini Söyledi | Paratic
Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Pekcan Türkiye’de Daha Çok Amerikan Yatırımı Görmek İstediğini Söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadınların iş dünyasında daha aktif şekilde rol oynamasını belirten konuşmasında, Türkiye'de daha çok Amerikan yatırımcı görmek istediğini belirtti.

Türkiye – ABD İş Konseyi’nin (TAİK) New York’ta düzenlediği 9. Türkiye Yatırım Konferansı’na katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaret hacmimizin son dönemdeki durumu hakkında yaptığı değerlendirmede, Amerikalı yatırımcılara çağrıda bulundu. ABD ile yapılan ticaretin son 10 yılda ikiye katlanarak 20 milyar dolara ulaştığını belirten Pekcan, Türkiye’de daha çok Amerikan şirketi ve yatırımı görmek istediğini söyleyerek, “Şimdi Türkiye’ye gelme, Türkiye’ye yatırım yapma zamanı” ifadesini kullandı.

Pekcan, İş Dünyasında Kadınlar başlıklı oturumda, Dünya Bankası Kadın Girişimciler Finansman Programı Başkanı Priya Basu’nun sorularını yanıtladı.

ABD’nin uzun yıllardır Türkiye’nin ticari müttefiki olduğunu belirten Pekcan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için daha önce denenmemiş birçok fırsat olduğunu, son 10 yılda ikiye katlanan ticaret hacmi göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’de daha çok Amerikan yatırımı görmek istediğini dile getirdi. Türkiye’yi orta gelirli ülkeler sınıfından, yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükseltmenin üç ayağı olduğunu söyleyen Pekcan, bunları; kadınların iş hayatına katılımı, teknoloji yatırımları ve KOBİ’lerin ihracatının yükseltilmesi olarak gösterdi.

Kadınlara fırsat verildiği sürece çalışma hayatında her şeyin üstesinden gelebileceklerini ifade etti.

Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler grubuna geçebilmesi için gösterdiği üç faktörden biri olan kadınların iş hayatında daha aktif rol oynaması maddesini açan Pekcan, onlara fırsat verildiği sürece her şeyin üstesinden geleceklerini belirtti. Kadınların iş hayatına katılmasına engel olan en önemli etkenlerden birinin, erkekler tarafında hakim olan algı olduğunu söyledi.

Pekcan’a göre erkekler, kadınların girişimci olamayacağını ve çalışma isteği bulunmadığını düşünüyor. Diğer yandan çalışma hayatında erkeklerin karar verici konumda olması da kadınların yükselmesinin önünde duran bir başka engel. Kadınların girişimci olmaları konusunda cesaretlendirilmesi ve karar verme mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak yürütülen çalışmalarda, girişimcilik kursları düzenlediklerini ve işlerini sürdürülebilir hale getirmek konusunda destek sağladıklarını söyledi.

Söz konusu çalışmalar kapsamında, üniversitelerle birlikte düzenlenen projelerle kadınlara girişimcilik konusunda 3 – 4 ay eğitim verildiğini, eğitim alan kişilerden de beklentileri karşılayan dönüşler alarak, memnun olduklarını ifade etti. 23 ilde kadınlarla düzenlenen 110 projenin başarı ile sonuçlandığını söyleyen Pekcan, kadınlara fırsat verildiğinde her şeyin üstesinden geleceğini sözlerine ekledi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum