Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisseleri Ticaret Anlaşmazlığıyla Karışık Seyrederken, Avrupa’dakiler Yükseldi

Yatırımcıların dikkatlerini bu ay içinde yapılacak ticaret görüşmelerine çevirmesiyle Asya piyasalarında hisse senetleri karışık seyretti. Avrupa ve ABD borsaları ise artıda kapandı.
Asya Hisseleri Ticaret Anlaşmazlığıyla Karışık Seyrederken, Avrupa’dakiler Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin bu Cumartesi günü karşılıklı olarak ek gümrük vergisi tarifesinin yürürlüğe koydu. Bu gelişme ticaret anlaşmazlığının iyice kötüleştiği algısının artmasına sebep olurken, küresel piyasalarda hisse senetleri değer kaybetti. Yatırımcıların riskli varlıklardan kaçışı ve güvenli liman olarak görülen varlıklara yönelmeleri, iki ülke arasında süren gerilimin etkisiyle devam ediyor.

rump Hükümeti, Pekin’in 1 Eylül itibarıyla uygulamaya konulan ek gümrük tarifesini erteleme talebini reddetti. Yetkililerden alınan bilgiye göre iki ülke bu ay içerisinde yapılması planlanan toplantının tarihi ve programı konusunda da henüz anlaşamaya varabilmiş değil.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle Asya piyasalarında hisse senetleri karışık seyrederken, Avrupa borsalarında işlem görenler günü yükselişle tamamladı.

Hong Kong, Sydney ve Şanghay hisselerinde dalgalanma görülürken, Tokyo’dakilerde hafif bir artış oldu.

Asya Hisseler KarışıkBu ay sonunda Çin ve ABD yetkililerinin yapması planlanan görüşmenin programının henüz netleşmemesi hisse senedi piyasalarında dalgalanmaya sebep oldu.

Karışık seyreden Asya piyasalarındaki endekslere baktığımızda; Japonya’daki Topix Endeksi’nin %0,37 yukarıda 1.510,79 puanda, Güney Kore Kospi Endeksi’nin %0,23 ekside 1.964,59 puanda, Hong Kong Hang Seng Endeksi’nin ise %0,20 ekside 25.575 puanda seyrettiğini görmekteyiz.

MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,2 oranında geriledi. Eylül ayına oldukça hareketli başlayan ve piyasada belirsizliğin artmasına sebep olan ticaret anlaşmazlığı, birçok makroekonomik veri üzerindeki etkilerini göstermeye devam ediyor. Bunlardan birisi de Çin imalat PMI oldu. Gösterge rakamlarındaki gerileme ticaret geriliminin yarattığı baskıyı ortaya koydu.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Euro Bölgesi imalat sektöründeki iyileşmenin etkisiyle günü %0,32 değer kazancıyla tamamladı.

Avrupa Borsaları YüksekYatırımcıların dikkatlerin bu ay yapılacak ticaret görüşmelerine çevirmesi Asya hisselerine satış getirirken, ABD Hazine tahvilleri ve dolar güçlendi. Avrupa borsalarında ise gelen imalat verileri ile artış oldu. Fransa’da CAC 40 Endeksi %0,23 artışla 5.493,04 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 Endeksi %1,04 artışla 7.281,94 puana ve Almanya’da DAX 30 Endeksi %0,12 artışla 11.953,78 puana tırmandı.

ABD piyasasından Dow Jones Endeksi kapanışı %1,41 değer kazancıyla 26.403,28 puandan, gün içi en yüksek 2.940,43 puanı gören S&P 500 Endeksi %0,06 artışla 2.926,46 puandan ve 8.017,91 puana kadar ulaşan Nasdaq Endeksi %0,13 düşüşle 7.962,88 puandan kapanışı yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu