Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Anlaşması için Nefesler Tutulmuşken ABD Hisseleri Rekora Koştu!

ABD ve Çin arasında 15 Ocak günü imzalanacak birinci aşama ticaret anlaşması için gerim sayım başlamışken ABD hisse senetleri rekora koştu.
Ticaret Anlaşması için Nefesler Tutulmuşken ABD Hisseleri Rekora Koştu!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, 15 Ocak günü Washington’da taraflar arasında yapılacak olan birinci aşama anlaşma ile durulacak. Hal böyle olunca Wall Street’in yatırımcıları ilgi odağına ticaret cephesine çevirdi ve bununla birlikte alımlarını hızlandırdı. Tarihi bir adım olacak bu gelişmeden önce risk iştahı artan yatırımcılar ABD’de endekslerinin yükselişine zemin hazırladı. Bununla birlikte ABD-İran geriliminin savaş tehlikesinden sıyrılması da yatırımcıların rahatlamasını sağlayan bir diğer durum oldu.

Oluşan iyimser havayla birlikte haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapatan ABD borsaları, başta teknoloji hisseleri olmak üzere yeni rekorlara da imza attı.

ABD Borsaları YükselişDow Jones endeksi kapanışta 83,28 puan ve %0,29’luk artışla 28,907,05 seviyesine ulaşırken, S&P 500 endeksi 22,78 puan ve %0,70’lik artışla 3,288,13 seviyesinden ve Nasdaq endeksi de 95,07 puan ve %1,04’lük artışla 9,273,93 seviyesine ulaştı.

S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin rekorunda özellikle Apple, Facebook, Netflix, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji hisselerinin hareketleri etkin rol oynadı. Dün gün içinde Apple hisseleri %2,14 ve Alphabet ise 0,8 oranında yükseldi. Tesla hisseleri ise Nasdaq’ın kaydettiği rekorda önemli derecede pay sahibi oldu. Çin’in 2020’de yeni enerji araçlarına yönelik sübvansiyonlarda kesintiler yapmayacağı yönündeki rapordan sonra Tesla hisselerinde %9,8 oranında yükseliş kaydedildi.

Aralarında JP Morgan, Citigroup Inc. Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of America Corp. Wells Fargo gibi ünlü bankaların da bulunduğu bazı kurumlar finansal piyasalarda karlılık sezonunun başlamasında rol oynadı.

Finansal Piyasalarda KarlılıkGeçtiğimiz Ağustos ayında Çin’i kur manipülasyonuyla suçlayan ABD, dün Wall Street’te biten işlemlerin ardından ülke üzerinden bu etiketi kaldırdığını açıkladı. Karar, ABD Hazine Bakanlığı tarafından kongreye sunulan ABD’nin Büyük Ticari Ortaklarının Makro Ekonomik ve Döviz Politikaları Raporu’nda açığa çıktı.

Bu raporda takip altında bulunan 20 büyük ekonomiden hiçbirinin kur manipülasyonu yapmadığı belirtilirken, İsviçre’nin ise izleme listesine eklendiği belirtildi. Diğer taraftan Trump yönetiminden gelen Çin’in etiketinin kaldırıldığı haberi, vadeli işlemlerde olumlu etki yarattı. Fakat borsalara asıl etkilerinin bugünkü işlemlere yansıyacağı öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu