Yatırım yapmaya başla!

Theresa May’in Brexit Anlaşmasını Kurtarmak için Son Çabası da Başarısız Olabilir

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşmasını kurtarmak için son çabasının da başarısızlığa mahkum olduğu söyleniyor.
Theresa May’in Brexit Anlaşmasını Kurtarmak için Son Çabası da Başarısız Olabilir

İngiltere Başbakanı Theresa May’in milletvekillerini bugün yeni Brexit anlaşmasını desteklemeye ikna etmek için son bir girişimde bulunması bekleniyor. Ancak bu girişimin de başarısız olabileceği ve May’in liderliğinin etkisini tamamen kaybettiği söyleniyor. Salı günü, üç kez reddedilen anlaşmada bir değişiklik önererek son çabasını gösteren May’e yine karşı çıkılmıştı.

Muhalefet partililer zaten yeni plana karşı olduklarını söyledi ve May’in kendi partisinin üyeleri de şüpheci bir yaklaşım sergiledi.

Partisi May'e Karşı ŞüpheciDün Theresa May, milletvekillerine geri çekilme anlaşmasını onaylamaları halinde, ikinci bir Brexit referandumu düzenleyip düzenlememeleri konusunda oy vermeleri için söz verdi. Ayrıca işçi hakları, çevre standartları, İranda’nın durduğu yer ve geçici bir gümrük birliği konusunda uzlaşma konusunda yeni garantiler sundu.

May, revize edilen anlaşmasının Haziran 2016 referandumunun sonucu verecek ve tasarıya karşı oy kullanmanın Brexit’i durdurmak için oy kullanma anlamına geleceğini söyledi. Konuşmasında, “Bu anlaşmayı reddetmek ve AB’yi müzakere anlaşması yapmaktan hemen sonra suda öldürecek,” dedi.

May, bugün yeni Geri Çekilme Anlaşması Yasası konusundaki argümanları Parlamento’ya sunacak.

May Geri Çekilme Anlaşması Yasası Argümanlarını SunacakBuna karşın milletvekillerinin bu argümanlara da direkt olarak karşı çıkması bekleniyor. Bazı Muhafazakar milletvekillerinin, May’in liderliğini bir güven oylaması ile sorgulamasına izin verecek kural değişiklikleri isteyebileceklerini de bildiren raporlar bulunuyor. May, Aralık ayında böyle bir oylamada hayatta kalmıştı ve mevcut kurallara göre 12 ay boyunca bir güven oylamasına gidilemiyor.

May’in ikinci bir referandum yapıp yapmama konusunda oy teklifi, aylarca muhalefet partilerinin Halkın Oyu olarak adlandırılma baskısına rağmen böyle bir fikre karşı gelmeyi reddetmesinin ardından geldi. İşçi Partisi, ikinci bir referandum düzenlemekte daha kararsız kaldı ve dün lider Jeremy Corbyn, partisinin May’in yeni anlaşmasını desteklemeyeceğini ve bunun hükümetin önceki pozisyonuna yeniden sadık olduğunu söyledi.

Corbyn ve May, Brexit üzerindeki çıkmazı kırmak için 6 hafta görüşmüş, ancak bir anlaşma yapılmadan sonlandırılmıştı.

Corbyn ve May Altı Hafta GörüştüMay’in iktidardaki Muhafazakar Partisi, AB’nin geri çekilme yönünü ve parti liderliğinin kendisini etkilemek için mücadele eden destekçi ve Brexit yanlısı üyelerle ayrıldı. Milletvekilleri anlaşmayı desteklerse May istifa etmeyi teklif etmiş, ancak anlaşmayı pek istemiyor gibi görünmüşlerdi. May’in ise günlerinin sayılı olduğu söylenmişti.

Parti liderliği adayı Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada yılın başında yapılan üçüncü anlamlı oylama konusundaki desteğine rağmen May’in yeni önerilerini desteklemeyeceğini söyledi. Brexit belirsizliği bu şekilde Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce yeniden güçlenmiş oldu.

Son anket, Nigel Farage liderliğindeki Brexit Partisi‘nin oylarının açık ara öne geçtiğini gösteriyor.

Nigel Farage Önde GidiyorAnketler, ikinci olarak İşçi Partisi’ne işaret ediyor ve ardından keskin bir şekilde Liberal Demokratlar yer alıyor. Dördüncü sırada ise May’in Muhafazakar Partisi geliyor.

Brexit Partisi seçimlerinde aday olan Ben Habib, Parlamento’nun ikinci bir referanduma ya da iptal veya genel seçime doğru kaydığını söyledi. Habib, “Bu yalnızca Muhafazakarların bir araya gelmelerini sağlamakla ilgili bir şey değil, Parlamentonun kendisi de halkın saygısı altında. İşçi Partisi’nin ve Muhafazakarların istediği şey Brexit değil,” dedi.

Haziran ayının başlarında Brexit anlaşmasının dördüncü kez oylanması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ziyareti bekleniyor.

Trump İngiltere'ye GelecekBazı uzmanlara göre; May’in planının hala başarısız olması muhtemel ve oy bile kullanılamayabilir. Ayrıca güvene girmeyen başka bir oylama ile de karşılaşılabilir. Berenberg Bank’ın kıdemli ekonomisti Kallum Pickering, “Şimdiye dek otoritesi o kadar aşınmış ki Brexit’in nihayetinde çözüme kavuşturma konusundaki son girişimi muhtemelen başarısız olacak. Bunun yerine önerisi muhtemelen Brexit’in çıkmazına yol açan Parlamento’daki mücadeleyi ilk etapta uzatacak,” dedi.

Pickering konuşmasının devamında; Avam Kamarası’nın, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nde kalması gerekip gerekmediği konusunda uzun süredir bölünmüş, ikinci bir referandum yapmak için oyların çoğunluğun altında kaldığını belirttiğini söyledi. Pickering, “May, ikinci bir referanduma itmek isteyen İşçi milletvekillerini kazansa bile, ikinci bir oylamanın Brexit’i tersine çevirmesinden korkan Muhafazakarları kaybedecek,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum