Yatırım yapmaya başla!

Tesla Roadster Söylenenden Daha Üstün Olacak!

Tesla Roadster için bu sefer marka baş tasarımcısından yorum geldi!
Tesla Roadster Söylenenden Daha Üstün Olacak!

“Geliyor, gelecek, seneye yollarda” derken Tesla’nın ikinci nesil Roadster’i bir türlü üretilmedi. Amerikalı markanın EV’lerde öncü olduğuna kimse karşı çıkmasa da Tesla’nın geç imalatları bilerek yaptığını düşünmeye başladık. Onu da aşağıda konuşacağız. Çin Gigafactory’de Model 3 üretime start veren Tesla‘nın üstü açığı için çarpıcı açıklamalar geldi.

Hırslı ve dahiyane fikirleriyle gündeme gelen Elon Musk, Roadster’ın üretim modelinin düşündüğümüzden çok daha inanılmaz geleceğini söyledi. Söylenenden ne fark olabilir? 2.000 beygirden fazla mı olacak?

Birkaç sene önce tanıtımı yapılan Roadster’ın bir de kalkış videosu yayınlanmıştı.

Orada aracın gerçekten de 1.9 saniyede kalkabileceğine inanmıştık. Musk, aracının hipercar kategorisinde yarıştırmak, daha doğrusu geçilmemek için odaklanıldığını birçok kere söylenmişti. Son açıklama markanın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen’den geldi.

Holzhausen, modelin üretim ve sonrası için halen daha mühendislerin geliştirdiğini söylüyor. Tasarımcı aracın üzerine her geçen zamanda biraz daha bir şeylerin katıldığını söyledi. En son gelecek sene gelmesini beklediğimiz Roadster’ın muhtemelen çıkışı 2021 yılını bulacak. Çünkü Franz von Holzhausen aracın üretime geçmesi için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu aktardı.

Elon Musk öncesinde model için telaffuz edilen güç rakamları ve hız konusundaki yapacaklarının, çıktığında daha fazlasının olacağını söylemişti. Öyle ki Tesla Roadster SpaceX adında bir isimle gösterdiği spor aracında roket iticilerin opsiyonel olarak sunulacağını aktarmıştı. Yani Mars aracı roketlerinin yüzlerce küçültülmüş hali!

Roadster’ın 1.9 saniyede kalkış yapmasını halen daha alışamamış ve hayalini kuramamışken, bunun ötesindeki rakamlar nasıl olur, yorum yapmak zor. Kendisi ve şirketleri ile ilgili konuları sosyal medyadan duyurmayı seven Musk, bir keresinde bir kişi tarafından kendisine yöneltilen “Muhtemelen yeni Roadster 6:44.97’nin altında tüm zamanların rekorunu kırabilecek?” sorusuna karşı CEO, “kesinlikle” diye cevap vermişti.

Ayrıca Tesla Roadster’ın batarya hacimlerinin ilk söylenenlerden daha kapasiteli olacağı düşünülmüştü. Pil kapasitesinin 200 kWh seviyelerinde olabileceği ipucu verilmişti. Rakam çok iyi gelse de onların soğutulması vs. işleri o kadar kolay olmayacak.

Roadster’ın neden geciktirildiğine dair ufak bir yorum yapmak istiyoruz. Son dönemlerde Pininfarina Battista, SSC Tuatara ve o muhteşem Lotus Evija’nın güçleri, Tesla’nın tek kapılısını onlardan daha iyi yapmak için üretimi ani şekilde ertelenmiş olabilir. Keza bu ihtimal kesinlikle ağır basıyor. Tesla EV’nin temsilcisi olarak, ortalama hızları aynı olacak EV hipercarlar arasında daha dikkat çekecek işler yapması gerektiğini de düşünüyor olabilir. Bakalım üstü açık elektrikli kara roketi için tarih ne zaman verilecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum