Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model S Sürücüsüne Bulaşan “Otonom Sürüş Zehri”

Yine bir Tesla Model S sürücüsü olayı fazla abartarak araca kendi gitmesini söylüyor ve direksiyon başında uyuyakalıyor.
Tesla Model S Sürücüsüne Bulaşan “Otonom Sürüş Zehri”

Massachusetts’de yakalanan bir Tesla Model S sürücüsü, otomatik pilota aldığı aracında yolculuğuna uyuyarak devam ediyor. Dakota Randall adlı bir Tweeter kullanıcısı tarafından sürüş esnasında çekilen görüntüler bize göre şimdilik korkunç! Özerk sürüş teknolojisinin henüz bulunduğumuz yollarda %100 randımanlı çalışabileceğine inanılmıyor.

Geçtiğimiz sene itfaiye aracına arkadan çarpan Model S sürücüsünün otopilotu devreye aldığı ve aracın uyarılarına rağmen direksiyon hakimiyetini almadığı tespit edilmişti. Görüntülerdeki sürücü de o yönde ilerlemiş ancak yolculuğun diğer kısımlarında neler yaşandı bilmiyoruz…

Sürücü, özerk tekniğin nimetlerini sonuna kadar kullanıyor.

Kafası düşmüş vaziyette derin bir uykuya dalan Model S sürücüsünün yanındaki kadın da derin bir uykuda. Çekim sırasında Randall aracının 80 ile 96 km arasında seyrettiğini, doğal olarak Model S’in de sürat sabitlemesi aynı hız sınırlarında yapılmış.

Çekilen videoyu gören Tesla’dan bir sözcü açıklama yapmak zorunda kalmış. Sözcü, “Bu video tehlikeli şaka veya aldatmaca gibi görünüyor.Sürücü izleme sistemimiz, sürücülerin sürekli olarak meşgul olmalarını hatırlatıyor ve uyarılar göz ardı edildiğinde Autopilot kullanımını yasaklıyor. Otoyol hızlarında, sürücüler ellerindeki direksiyonda algılanmazsa, genellikle her 30 saniyede bir veya daha az uyarı alırlar. Tesla sahipleri, Autopilot’u kullanarak milyarlarca kilometre yol kat ettiler ve üç aylık Araç Güvenliği Raporumuzun verileri, Autopilot kullanan sürücülerin, yardım almadan çalışanlara göre daha az kaza yaşadığını gösteriyor.” dedi.

Randall da bunun üzerine çektiği görüntülerin “aldatmaca olmadığını” söyledi. Tesla içerisindeki insanların beraber gittikleri sürece uyuduklarını yazdı. Peki gerçekten tehlikeli mi? Bizden önce sistemin bizzat sahibi bunun tehlikeli olduğunu söylemekte! Uyarı sürelerine uymadan o şekilde kontrolün tamamen otomobile bırakılmasını Tesla’nın kendisi bile onaylamıyor.

Bunun yüzünden birçok ölümlü trafik kazaları yaşandı. Otopilotun bulunduğu seviyede, karar verme yetisi, farklı firmalarca hazırlığı  yapılan seviye 4’teki gibi pratik değil. Sisteme yüklenen koşullar dışında araç farklı bir şeyle karşılaştığında özerk sürüşün kafası karışarak, farklı bir tepki vermeye çalışabilir. Bunu en iyi anlatan video; bir kişi Model X ile asfalt yolda ilerlerken viraj ortasında geldiğinde açıyı hesap edememiş ve uçurumdan son anda kurtulmuştu. Görüntüleri buradan izleyebilirsiniz. Kısaca tüm otonom sürüş teknolojisine sahip araç sahipleri dikkatli ve uyanık şekilde bu kolay sürüş programını kullanmasını tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum