Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’nın Audi ve Lexus Karşısındaki Sağlamlılığı Pes Dedirtiyor!

Alman ve Japon markalara meydan okuyan Tesla Model 3, şaşırtıcı sonuçlar veriyor...
Tesla’nın Audi ve Lexus Karşısındaki Sağlamlılığı Pes Dedirtiyor!
Yorum

Tamamı elektrikli otomobillerin öncüsü Tesla, belirli bir süre yaptığı hız rakamları ve otonom sürüş özellikleriyle anıldı. Model gamına eklenen yeni ürünler, markanın bir kat daha güçlenmesini sağladı. Biraz geriye dönüp Model S’in kaza testine baktığımızda “5.4 ile yeni bir seviye” yıldıza hak kazandığı konuşulmuştu.

CEO Elon Musk, fosil yakıtlı bir motorun olmamasına rağmen en sağlam araçların kendinde olduğunu her defasında söylemişti. İlk olarak kendini Volvo ile karşılaştıran Tesla, 9 saniyede kendini ispatlamıştı. Şimdi gözüne Lexus ve Audi’yi kestirmiş. Bakalım duvara dik ve yandan çarpışma testlerinde neler yaşanmış.

Tesla Model 3 İlk Önce Lexus ES 350 ile Karşılaştırılmış

Görüntülerdeki kaza testinde A stünden gelecek darbelere bakılmış. Demir platformla, araçların kapı hizasından sütununa kadar gelen bir kaza senaryosu planlanmış.

Üstten alınan görüntülerde bariz şekilde Lexus ES 350’nin A sütundan itibaren, kapıdan alınan darbeyle yapının eğilerek bozulduğu gözüküyor. Japon Lexus’un burada kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bu araçta “crash testlerinden” başarıyla çıkmıştır.

Model 3’e baktığımızda ise harika bir esneme yaptığını gördük. İnanması biraz zor gelse de Tesla’da neredeyse bükülme bile olmadı. ES 350 ile karşılaştırdığımızda, Japon modelin ilginç şekilde Amerikalı Tesla yanında çok hasarlı bir hali söz konusu oluyor.

Tesla Model 3 İkinci Seferde Audi A4 ile Önden Çarpma Testine Sokulmuş

Mutlaka Volvo S60’ta olduğu gibi görüntülerin Tesla tarafından özel hazırlandığı gibi şeyler söylenecek. Audi A4 ile yapılan duvar testinde, alt kısımdan alınan görüntülerin A4’ün daha fazla hasarla bu kazadan çıktığını gösteriyor. Alman markada birçok malzeme kırılıyor ve aracın darbe iticileri daha fazla bükülmeye maruz kalıyor.

Tesla Model 3’ü de sanki, %50 daha az hızla çarpıştırmasını yapmışlar. Harika bir direnç ile malzeme yapısı olduğu gibi hasarsız öylece duruyor. Gerçekten şirketin de dediği gibi Tesla modellerinde “üstün bir ön burkulma bölgesi” inşa edilmiş. Ve böylece yaralanma riski en aza indirilmiş.

Model Serileri’nin hepsinde tampon ve bir takım parçalar alüminyum malzeme ile yapılıp, yüksek mukavemetli ve darbelere karşı maksimum direnç ortaya çıkartılmış. Kısaca her iki videoda Tesla kendini şaşkınlıkla izletti!!!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu