Yatırım yapmaya başla!

Perakendecilerin KDV Oranının İndirilmesi Önerisine TESK’ten de Destek Geldi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, temel gıda ürünlerinde uygulanan %8 KDV oranının %1’e indirilmesi gerektiğini söyledi.
Perakendecilerin KDV Oranının İndirilmesi Önerisine TESK’ten de Destek Geldi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir açılış töreninde sektörün yaşadığı sıkıntıları ele aldı. Bazı gıda ürünlerinde uygulanan %8 KDV oranının %1’e indirilmesi gerektiğini bildirdi.

Benzer öneri Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den de gelirken sektör temsilcileri fiyatların dengelenmesi için daha somut adımlar atılması gerektiğini savunmaya devam ediyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fiyatların dengelenmesi için temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

%8’lik oranın %1’e indirilmesinin faydalı olacağını aktaran Palandöken, Ramazan ayının yaklaşması ve hasat zamanının gelmesiyle piyasadaki ürün arzının artacağını, soğan, patates ve biber gibi temel gıda ürünlerine mutfaklarda daha çok ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Havaların ısınmasıyla sebze ve meyve fiyatlarında düşüş olacağını dile getiren Palandöken, KDV oranlarının düşürülmesinin de gıda fiyatlarını aşağı çekip dengelemede işe yarayacağını sözlerine ekledi.

Bir vergi indirimi önerisi de Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş’tan geldi.

2018’in yaz aylarında yaşanan kur ataklarından sonra en fazla mağdur olan kesim şüphesiz üreticiler oldu. Başta gübre ve yem fiyatlarının fahiş oranlarda yükselmesi üreticiyi zor durumda bırakırken, ekilen tarım alanlarının azaldığı görüldü.

Yem fiyatlarının bir türlü düşmemesi et fiyatlarını artırırken, çözüm olarak kırmızı ette ithalat yoluna başvuruldu. TÜRKİYEM-BİR Başkanı Ülkü Karakuş, yem fiyatlarının düşmesi için hammaddelerde uygulanan KDV ve gümrük vergilerinin indirilmesi gerektiğini savundu.

Yem ürünlerinde, ithalata her yıl daha fazla bağımlı hale geldiğimize dikkat çekildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, TÜRKİYEM-BİR, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün katılımıyla “Et, Süt, Yem Kardeşliği” başlıklı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda gıda fiyatlarının enflasyon sepetinde kayda değer bir orana sahip olduğu, yem sektörünün ithal ürünlere her yıl daha fazla bağlı hale geldiği dile getirildi.

Karma yem üretiminin %45’inin ithal hammaddelerden kaynaklandığı ifade edilirken, üreticinin mazot, elektrik, gübre ve tohum gibi temel ihtiyaçlardaki fiyat artışından ciddi anlamda etkilendiği belirtildi.

Ülkü Karakuş, yem fiyatlarının düşürülmesi ve karma yeme yüzde bazında destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm yem hammaddelerinde KDV ve gümrük vergilerinin düşürülmesi gerektiğini ifade eden Karakuş, bunun yanında transgenik ürünlerdeki sorunun da çözülmesi gerektiğini ekledi. Ülkemizde 36 transgenik ürünün sadece yem amaçlı onaylı olduğunu, fakat Avrupa Birliği’nde bu sayısının 125’lerde olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin de hem gıda hem de yem amaçlı olarak onay aldığı transgenik ürün sayısını artırması gerektiğini bildirdi. Yem maliyetlerini etkileyen faktörlerin en kısa zamanda gözden geçirilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum