Yatırım yapmaya başla!

Temmuz 2019’da Toplam Ciro Endeksi Geçen Yıla Kıyasla %12,6 Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019 yılının Temmuz ayına ilişkin ciro endeksi verileri açıklandı.
Temmuz 2019’da Toplam Ciro Endeksi Geçen Yıla Kıyasla %12,6 Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın Temmuz ayına ilişkin takvim etkilerinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayan toplam ciro endeksi verilerini açıkladı. Buna göre toplam ciro endeksinin Temmuz’da 2018’in aynı ayına kıyasla %12,6 arttığı görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise 2019’un Temmuz ayında bir önceki ay olan Haziran’a kıyasla %2,8’lik artış gösterdi.

2019 Temmuz Ayı Toplam Ciro Geçen Yıla Kıyasla %12,6 ArttıVeriler sektörlere göre incelendiğinde, sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi söz konusu dönemde 2018’in aynı ayına göre %12,5 artış tespit edildi. Yine mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksinin Haziran’a kıyasla %3,1 arttığı öğrenildi.

Sanayide meydana gelen bu artışın yanı sıra inşaat sektöründe ise gerileme kaydedildi. Takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi inşaatta Temmuz ayında 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %6,8 azalma görüldü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinin ise Haziran’a göre %9,2 oranında arttığı öğrenildi.

Yüksek faiz oranlarından etkilenen inşaat sektörü bir süredir sıkıntılı dönemlerden geçiyordu. Ardından TCMB’nin ardından faizlerini düşürmeye yönelen kamu bankaları ile özel bankalar inşaat sektörüne iyi geldi.

Bankalar tarafından başlatılan düşük faizli kredi kampanyalarının konut sektörünü canlandıracağı öngörülürken, bu yükselişin inşaat sektörünü de pozitif etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca konut ve inşaat sektöründeki bu durum istihdam verilerinde de olumlu etkiler yaratabilir.

TÜİK’in bugün açıkladığı veriler, Türkiye’de işsizlik oranının Haziran ayında %13 seviyesine yükseldiğini gösterdi. 4 milyon 253 bin kişinin işsiz olduğu öğrenildi.

İşsizlik Haziran'da %13 YükseldiTakvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi bu yılın Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %12,2 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise Haziran ayına göre %1,4 seviyesinde artış gösterdi.

Son olarak hizmet sektörüne bakıldığında takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksinin söz konusu dönemde 2018’in Temmuz ayına kıyasla %23 arttığı görülürken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksinin Haziran ayına göre %3,6 arttığı ortaya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum