Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Hisseleri Ticaret Savaşından Güçlenerek Çıkabilir

Teknoloji hisseleri ticaret savaşının tüm çilesini çekerken, gerginliklerin sona ermesiyle birlikte güçlenerek yeniden sahneye çıkabilirler.
Teknoloji Hisseleri Ticaret Savaşından Güçlenerek Çıkabilir

Teknoloji hisse senetleri, ticaret savaşının en çok etkilenen taraflarından birisidir. Ancak analistler, ABD ve Çin arasında ne tür bir anlaşmaya varıldığına bağlı olarak bazı şirketlerin daha güçlü bir şekilde ortaya çıkma ihtimallerinin yüksek olduğunu söylüyorlar.

Şimdilik dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir anlaşma ve daha önce hiçbir görüşme yapılmamış gibi görünüyor.

ABD ve Çin Hiç Görüşme Yapmamış GibiTeknoloji hisse senetleri, ticaret endişelerine ve Beyaz Saray ile Ticaret Departmanı’nın Çin telekom şirketi Huawei’nin ABD bileşenlerini satın almasını engelleyecek eylemlerine tepki gösteriyor. Bugün ise teknoloji hisseleri, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’ye karşı kara listeye geçici olarak bazı istisnalar getireceğini söylemesi ile yükseliş kaydetti.

En büyük teknoloji kayıpları, yonga üreticilerinde olurken, Philadelphia yarı iletken endeksi olan SOX Mayıs ayı içinde yüzde 13,5 düşüş kaydetti. Apple gibi diğer şirketler de yatırımcıların Çin misillemesi ve Çinli tüketiciler arasındaki olumsuz duygular yüzünden zarar görebileceğinden endişe duydukları için yüzde 8,8 civarında düşüş kaydetti.

Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Huawei ve düzinelerce üyesine ihracat için geçici bir lisans vereceğini söyledi.

Huawei için Geçici Lisans Verilecek90 günlük bir erteleme kararı alan ABD Ticaret Bakanlığı, bu sayede bazı tedarikçilere ve müşterilere yardımcı olmuş olacağını belirtti. Analistler, Çin’in kendi yarı iletken tedarik zincirini oluşturma konusundaki odağını artırarak Huawei eylemine yanıt vermesini bekliyorlar. Ancak bu daha uzun vadeli bir çözüm olarak görülüyor.

Yakın vadede Çin’in ülkede faaliyet gösteren şirketlere karşı misilleme yapmak için çeşitli yollar bulacağına yönelik endişeler bulunuyor. AlphaOne Capital Partners’ın kurucu ortağı Dan Niles, “Bütün bunların konusu olan şey, fikri mülkiyet haklarımızı güvende tutmaya çalışıyor. Ben bir çip üreticisi olacağım demek kolay olmuyor. Bunlardan bazılarını inşa etme süreci on yıllar alıyor,” ifadelerini kullandı.

Niles, “Eğer çalamazsan ya da ABD şirketlerini ortak bir girişime zorlayamazsan hızlı bir şekilde bu eğriyi bulmak çok daha zor,” dedi.

Dan Niles Teknoloji Hissesi YorumuAnalistler, bazı şirketlerin hak ettiklerinden daha sert vurulduklarına dikkat çekti. Ancak çip grubu sadece haftalar önce olumsuz kazançlarla bile yüksek seviyelere çıktı. VanEck Vectors Semiconductor ETF‘leri, 24 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. 1 Mayıs’tan bu yana yüzde 12,9 oranında düşüş gösterdi; ancak hala yıl genelinde yüzde 16 artıda bulunuyor.

Niles, “Yarı iletkenlerde olumsuz olduğumuzu sürekli olarak belirledik. Bu değişmedi,” dedi. Kısa vadeli olarak, şirketlerin ABD’nin Huawei’deki kelepçesini kapatması durumunda bir kazanç göreceklerini söyleyen Niles, yatırımcıların hisselerin böyle yüksek seviyelerde fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına karar vereceğini belirtti.

Niles tüm bu açıklamalarını, “ABD’ye getirdiği uzun vadeli kazanç için kısa vadeli bir acı çekebilmeniz gerektiğidir,” şeklinde özetledi.

ABD Getiriler için Bir Miktar Acı ÇekmeliUzun vadeli bakış açısında iyimser olan Niles, “Çin tüm bunlarda mükemmeldi, 20 yıldır istedikleri her şeyi elde ettiler. Şirketlerimizi ortak girişimlerde onlarla birlikte çalıştırdılar. ABD şirketlerini ekip haline getirdiler, böylece ABD şirketlerinden öğrenebildiler. Bu konuda usta oldular. ABD bu işten düştü. Zayıflık pozisyonundan gitmeye çalışıyoruz,” dedi.

Analistler görüşmelerin iyiye gitmediğini ve entelektüel mülkün ele alınması zor bir alan olduğunu da söylüyorlar. RBC’deki ABD hisse senetleri stratejisti Lori Calvasina, Çin ile ilgili tüm sorunların tek bir ticaret anlaşmasında çözülmesinin uzun bir şans olacağını düşündüğünden bahsetti.

Calvasina, “Herkes iş dünyasının Çin ile işlerin daha iyi olmasını istediğini kabul ediyor, ancak şu anda o yöne doğru gidiyoruz gibi gözükmüyor,” dedi.

Lori Calvasina Teknoloji Hissesi YorumuCalvasina, pazara daha az maruz kalmasına rağmen yazılımın da çok sert vurulduğunu söyledi. Kalabalık bir alan olması ve fiyatının yüksek olması nedeniyle yatırımcıların orada kar elde ettiğini belirtti. Yazılım yüzde 1,3, teknoloji donanımı yüzde 2,9, yarı iletkenler yüzde 3,9 düşüş gösterdi.

Niles, “Kısa vadede biraz acı çekmek zorunda kalacaksınız. İşsiz kalacaklar mı? Kesinlikle hayır. Bu devam ederse Huawei işsiz kalır mı? Evet, onlar kalacaklar,” dedi. ABD daha önce Huawei’ye rakip ZTE’ye karşı benzer bir eylemde bulundu, ancak daha sonra tersine döndü.

Wedbush teknoloji analisti Dan Ives, fazla ağırlıklı bir teknoloji olduğunu ve yarı iletkenlerdeki keskin düşüşü bir alım fırsatı olarak gördüğünü söyledi.

Dan Ives Teknoloji Hissesi YorumuIves, “Bence sokak, bu isimlerden bazılarıyla orta ile en kötü senaryo arasında bir yerde pişirme yapıyor,” dedi. Ives, Trump ve Xi’nin G20’ye katılmasıyla satın alma fırsatı yaratabilecekleri konusunda bir anlaşma yapıldığına dair işaret gelip gelmediğine dikkat çekti. Analist, “Şu anda, havlama ısırıktan daha kötü ve bu yüzden bu isimlerin alıcısı olacağız. Yarı iletken tarafında dışarı çıkanlar 5G’ye maruz kalanlar olmaya devam ediyor,” dedi.

B. Riley FRB analisti Craig Ellis ise Qorvo, Skyworks, Xilinx, Qualcomm, Broadcom ve Analog Devices gibi 5G şirketlerinin olduğunu söyledi. Ancak Marvell’ın geçen hafta daha dayanıklı olduğunu ve müşterileri arasında Huawei değil, Nokia ve Samsung’un bulunduğunu belirtti. Ancak Marvell, tüm grup satıldıkça yüzde 3,9 oranında düşüş kaydetti.

Niles, Huawei’ye bağlı isimleri farklı bir şekilde inceleyerek yatırımcıların daha seçici olmasını beklediğini söyledi.

Yatırımcı Huawei'ye Bağlı İsimler Konusunda Seçici OlmalıCalvasina ise çip hisselerinin müzakere ayları boyunca grup olarak yapılan bir ticaret anlaşması için iyimserliğe dayandığını belirtti. Calvasina, “Sanırım aldıklarını hak ediyorlar. Gerçek şu ki ya görüşmeler gerçekten yıkıldı ya da inandığımız kadar ileri değildi. Yarı iletkenlerin bu kadar sert yükselmesinin nedenleri bir anlaşma için beklentilerdi. Bazı kazanımları geri vermenin mantıklı olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum