Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB, YEP ile FED’in Fiyatlandığı Haftada Yerli ve Yabancı Piyasalarda Yaşananlar

TCMB ve YEP'in fiyatlandığı, FED ile FOMC açıklamalarının beklendiği haftada, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda yaşananlar, şirketlerden haberler ve hisse senetleri;
TCMB, YEP ile FED’in Fiyatlandığı Haftada Yerli ve Yabancı Piyasalarda Yaşananlar
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB ve YEP açıklamaları ile güven tazeleyen Türkiye piyasaları, FED faiz açıklaması ve Merkez Bankası Başkanı Powell’in yorumlarıyla ABD, ticaret savaşlarında boyun eğmeyen Çin, IMF tarihinin en büyük kredisi için görüşen Arjantin ve küresel pazarlar üzerinde geçtiğimiz haftalarda GOU olumlu seyrederken, Avrupa kanadı İtalya öncülüğünde endişeli.

24 Eylül 2018 Pazartesi günü olumlu bir hafta başı beklentisi barındırıyordu.
24 Eylül 2018 Alıcılı Başlayan Bir Pazartesi Oldu

 • Eylül ayının son haftasının ilk işlem gününe Merkez Bankası’nın faiz hamlesi ve YEP sonrasında Borsa İstanbul’un dünya piyasalarından olumlu ayrışmasını izleyerek başladık. Lakin aynı iyimser havayı döviz ve tahvil piyasalarında göremedik. Şirketlerin döviz talebiyle Türk lirası değer kaybederken ve ABD tahvil faizlerindeki yükseliş izlenirken gelişmeye paralel Türkiye tahvillerinde de değer kaybı gözlemledik.
 • Küresel piyasalardan Çin ile ABD arasındaki siyaset odaklı ticari yaptırımların, Çin ithalatına yönelik 200 milyar dolar ilave gümrük vergisinin devreye girdiği haftaya tedirgin başladık. Asya piyasalarında satıcılı bir gelişme kaydettik. Haliyele ABD’ye misilleme yapan Çin, ABD ithalatına 60 milyar dolar ek vergi getireceği açıklaması bu satıcılı piyasanın başrollerinden biri olarak karşımıza çıktı.
 • Haber akışında takip ettiğimiz Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) bir düzenleme oldu. Hükümet motor hacmi 1600cc’nin altında olan otomobillerin vergi matrahını 46-80 bin TL’den, 70-120 bin TL’ye, motor hacmi 1600-2000cc olan otomobillerin vergi matrahını ise 85-114 bin TL’den 170 bin TL’ye yükseltti. Bu değişiklik ile girişinde 100 bin TL olan bir aracın nihai fiyatında %3, 200 bin TL ve daha fazla ücreti olan otomobilin nihai fiyatında %25’lik bir düşüş oluyor.
 • Bir başka gelişme olarak karşımıza çıkan hükümetin otomatik katılım sistemine dair yapılan yorumlar oldu. Hükümetin zorunlu katılım sistemini değiştirerek katılımcının sistemden ayrılma süresini üç yıla çıkaracak olması şu an devam etmekte olan uygulamaya göre katılımcı ‘’x’’ ay sonra sistemden çıkabiliyor. Otomatik katılım sisteminin yürürlüğe girmesinden bugüne kadar sisteme yaklaşık olarak 12 milyon kişi dahil edildi ama bu kişilerin %60’ı ilerleyen süreçte sistemden ayrıldı. Takibinde olduğumuz haberin doğru olması durumunda bireysel emeklilik şirketleri için orta-uzun vadede son derece olumlu bir gelişme olarak not alabiliriz.
 • Anadolu Grubu Holding AGHOL Migros’daki payını yeniden %50 seviyesine artırdı. Grubun 21 Eylül tarihinde %100 oranında bağlı ortaklığı MH Perakendecilik üzerinden ortlama 14,83 TL fiyatla Migros alış işlemi yaptı. Anadolu Grubu bu işlemle birlikte Migros üzerinde %50 paya sahip oldu. Bir önceki gelişmede aynı oranda Migros ortağı olan grubun, Migros ve Kipa’nın birleşmesi ve sonrasında artırılan sermaye nedeniyle %50 pay seviyesi %49.16’ya gerilemişti. Gelişmenin AGHOL ve MGROS hisseleri üzerinde nötr bir yansıması yorumlanıyor. AGHOL haftanın son işlem gününü %0,92 kayıpla 17,190 TL’den, MGROS %1,51 artışla 16,180 TL’den kapanış yaptı.
 • Koza Altın KOZAL, Koza Grubu şirketlerinde yönetim değişikliği oldu. TMSF grubun şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Doç. Dr. Ergin Ergül’ü görevinden aldığını açıkladı. KOZAL için pivot noktasını 52,72, destek seviyesini 52,25 TL salınımında 51,700 TL 2. desteğini ve 53,250 TL ilk direncini kırması durumunda 53,700 direncini test edeceğini yorumlayabiliriz. Hisse kapanışını 51,350 TL’den yaptı.
 • 21 Eylül BIST 100 endeksi teknik görünümüne baktığımızda 98.240 desteğini, 99.990 direncini izleyebiliriz.

Haftanın ikinci gününde piyasalarda ciddi yükselişler kaydedildi.
Salı Günü Ciddi Yükselişler İzlendi

 • Haftanın 2. işlem gününde Türkiye piyasalarında kaydettiğimiz ciddi yükselişler sonrasında konsolidasyon yaşandı. Yatırımcılar TCMB’nin faiz artışı ve YEP ile başlayan yukarı yönlü hareketin devamını beklerken, yükseliş trendinden henüz söz etmenin erken olduğu için gergin havalarda kırılma olsa da temkinli bekleyiş sürdü.
 • Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde piyasalarda sakin hava hakimdi. Beklenen faiz kararı Eylül ayı için kesin gözüyle bakıldığı için yatırımcılar gelecek faiz artırımından ziyade yapılan açıklamada vurgulanan alanları daha fazla önemsedi.
 • İzlediğimiz şirketlerden MLP Sağlık Hizmetleri MPARK’ın gerçekleştirdiği telekonferans notlarının ayrıntısını incelemiştik. Hisse haftayı %5,85 artışla 12,120 TL’den kapattı.
 • BIST 100 endeksinde önceki gün kapanışını 99.292, toplam hacmi 10,986 ve yabancı oranını %62.55 olarak kaydettik. İzlenebilecek 98.960 pivot noktası, 98.365 desteği ve 100.146 direncini takip ettik. Vadeli endekste BIST 30 ekim kontratı için 125.9700 noktasının üstünde olumlu altına salınımlarda olumsuz bir seyir izlenebilir. Destek olarak 124.8000, direnç olarak 128.080 noktalarına bakılabilir. Vadeli döviz kontratında ekim vade dolar sözleşmesi için 6.0800 destek, 6.2840 direnç olarak izlenebilir.

FED faiz artırımı, GOU piyasalarında yükselişleri artırdı.
GOU Piyasaları Paralel Yükseliş Kaydetti

 • Geçtiğimiz haftanın üçüncü işlem gününde küresel pazarda beklenen önemli haber akışı FED faiz artırımıydı. Faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken yapılacak olan açıklamada sergilenecek tutum önemliydi.
 • Türkiye piyasalarında olağan dışı bir gelişme yaşandı. Tüm ekranlarda datalar gitti . Piyasada bir kargaşa meydana geldi, akıllar karıştı. KAP’a yöneltti herkes yüzünü. Gelen KAP açıklamasında BISTECH üzerinde işlem gören tüm araçların alım-satım emirlerine geçici olarak durdurulduğu yer aldı. Veri paylaşım modülünde yaşanan teknik bir arızanın sebep olduğu gelişme gergin ortamda endişelere yol açtı. Tekrar gelen açıklamada herhangi bir saldırı olmadığı, yaşanılan aksaklığın teknik kaynaklı olduğu teyit edildi. 2. seans başlangıcından yaklaşık 10 dakika civarı gecikme ile işlemler devam etti.
 • Nasdaq Borsa İstanbul’daki ortaklığı sonra erdi bu gelişmeler yaşanırken. ABD’li şirket BIST’teki payını Varlık Fonuna devretti. Varlık Fonu’nun bu değişim ile Borsa İstanbul’daki payı %80,6’ya çıktı.
 • Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı ABD’den gelecek haber ile küresel piyasalardaki değişimlere yönelik stratejilerin yürütüldüğü günde BIST 100 endeksinde teknik noktalarda yükseliş kaydedildi. Pivot noktası olarak 99.370, destek 98.599 ve dirençte 100.104 seviyelerini takip edebiliriz. Vadeli BIST 30 kontratı için 127.0500 noktasında aşağı salınımlar olumsuz seyredilebilecekken, üstü seviyelerde olumlu bir havadan bahsedilebilir.

Bol yükselişli grafikler çizen piyasalar, yatırımcıları cezbetti.
Yatırımcılar Yönünü Tekrar BİST'e Çevirdi

 • Son işlem gününe bir gün kala piyasalarda olumlu beklentiler arttı. Çarşamba günü kaydedilen TL kazanımları ve olumlu seyreden piyasalar Perşembe günü yatırımcı iştahını kabarttı. Uzun bir süredir endeksin gerisinde kalan bankacılık sektörü bayrak yarışında öncü konuma yerleşti. Şubat ayından bugüne düşüş trendinde seyreden sektör, trendi kırdı. Beklentiler BIST Banka Endeksi’nde 116.000 direncine kadar devam edeceği yönündeydi. MSCI Türkiye Perşembe gününde %3,4 yükseliş gösterdi. Aybaşına göre artış %21 yükseldi.
 • Geçtiğimiz akşam FED’in açıkladığı faiz artış oranı piyasalarda zaten beklenen bir durum olduğu için herhangi bir heyecan yaratmadı. Buna paralel Başkan Powell’in faiz açıklaması ardından sorulara cevap verirken, bazı yanıtsız olarak nitelendirebileceğimiz geçiştirici cevaplara maruz kalan soru işaretleri oldu. ABD Başkanı Trump faiz miktarından memnun olmadığını açıkladı.
 • IMF tarihinde bir ilk ile gündeme gelen Arjantin rekor bir kredi almak üzere. IMF‘nin sadece ekonomik olarak değil hükümetin istikrarını da destekleyeceği yorumları yapılmıştı. Arjantin’in sıkı para politikaları uygulayacak olması halk üzerinde geçmişte yaşananları akıllara getirdi ve protestolara neden olmuştu.
 • Küresel piyasalarda Gelişmekte Olan Ülkeler değer kazanımlarıyla günü seyretti. Doların değer kaybedişi, Powell’in “Olumlu verilerimiz güzel ancak bu herşeyin mükemmel olduğu anlamına gelmiyor.” sözleri EM pazarında olumlu bir etkiye yol açtı.
 • TOASO hissesi için olumsuz bir haber açıklandı. Şirketin yurtiçi pazarda son dönemlerde yaşanan daralmalardan dolayı Bursa fabrikasında Ekim ayının farklı günlerinde toplam 9 gün üretime ara verileceği açıklandı. TOASO son işlem gününü %2,29 değer kaybıyla 21,380 TL’den kapattı. Hissenin 12 aylık dip noktası 19,360 TL ile zirve noktası 32,657 TL’den izleniyor.
 • BIST 100 endeksinde izlediğimiz orta nokta seviyesi 99.064 izlenebilir. Altı salınımlarda endeksin destek noktalarını, üstünde ise dirençleri test edebileceğinden bahsedebiliriz. Vadeli döviz endeksi dolar Ekim kontratında126.2333 sitesi üstünde 127.6600 direnci denenirse karşımıza 128.7840 noktası gelebilir. Endekste öngörülen bir senaryo olarak 200 günlük ortalamanın serine çıkılması için bankalar öncülüğünde yükselişin devam etmesi gerektiği yorumlandı.

Haftanın son işlem gününde, kar realizasyonları bir düzeltme olarak yorumlanıyor.
Kar Realizasyonları Başladı

 • Eylül ayının 4. haftası son işlem gününde FOMC toplantısı sonrasında küreselde güçlenen dolarak karşı gelişmekte olan ülke borsalarında yükseliş devem etti. İki ülkenin önemle dikkat edildiği Cuma gününde seçimler sonrası piyasa dostu politikalar uygulanası beklenen Brezilya ve Merkez Bankası faiz artışı ve YEP ile güven tazeleyen Türkiye.
 • Uluslararası piyasalarda Euro bölgesi için sorunlara yol açabilecek olan İtalya‘da işlerin daha kötüye gittiğini gözlemlemiştik. Gelecek 3 yıllık planların yapılacağı toplantının haberi yapılan ülkede, bazı banka hisse senetleri taban fiyat yaptığı için günlük işleme kapatılmıştı. Para cinsi Euro‘da izlediğimiz değer kayıplarının İtalya öncülüğünde gerçekleştiği yorumlarını haber akışlarında incelemiştik. Bölgesinde daha ciddi sorunlara yol açabilecek olan ülke küresel piyasaların yakından takip ettiği başka bir gelişme olarak önümüze çıkmıştı.
 • Eylül başından bugüne yükselişlerle devam eden BIST’in düzeltme başlığı altında hız kesmesi piyasa analistleri tarafından öngörülen bir durum oldu. Ancak son işlem gününde açılışın alıcılı yapılması yorumlandı. Kısa vade baz alındığında Borsa İstanbul’un önündeki ilk direnç noktası yaklaşık 100.500 puan ve kırılması halinde 101.500 puan olarak yorumlandı. Piyasanın güven tazelemesinden sonra yabancı yatırımcı nezdinde de cazibesi yüksek bir piyasa olarak yorumlandı Borsa İstanbul.
 • 21 Eylül itibariyle TCMB brüt döviz rezervi haftalık bazda 2,6 milyar dolar azalarak 66,3 milyar dolara geriledi. Altın rezervlerinde de 0,8 milyar dolarlık bir azalma kaydedildi.
 • Uluslararası sermaye piyasalarında FED sonrası tahvillerde dikkate değer değişimler izlenmedi. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yatay seyirle 3,05 seviyesinden işlem gördü. Avrupa 10 yıllık getirilerinde de aydı durum söz konusu idi. Fransa 10 yıllık tahvillerinde yatay işlem görürken, İngiltere ve Almanya’da ufak kayıplar yaşandı.
 • Geçtiğimiz haftanın son işlem günü 21 Eylül Cuma kapanışında hisse senedi piyasalarında Dow Jones’u 26.743,50 puan %0,32 artış, S&P500’ü 2.929,67 puan %0,04 kayıp, Nasdaqı 7.986,96 puan %0.51 kayıp, Almanya’yı 12.380,98 %0,40 kayıp, İngiltere’yi 7.470,11 puan %0,27 kayıp, Şanghay’ı 2.797,49 puan ile %2,50 artış, Japonya’yı 23.869,93 puan %0,82 artış, Hong Kong’u 27.506,93 puan %1,60 kayıp ve Brezilya’yı 79.444,29 puan ile %1,70 artış olarak izlemiştik.
 • Yine aynı kapanış gününde vadeli işlem piyasalarında Dow Jones Mini’yi 26.754,00 puan ile artı %0,10 değişimde, S&P500’ü 2.933,75 puan ile eksi %0,20 kayıpta, DAX’ı 12.397,50 puan artı %0,66 getiri ile kaydettik.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu