Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin Veri Dağıtım Sisteminde Hata Oluştu

TCMB’nin Veri Dağıtım Sisteminde Hata Oluştu

TCMB veri sisteminde 1 Kasım seçimlerini izleyen hafta yabancıların 224 milyon dolarlık DİBS sattığı görülüyor; ancak bu sayı başka kaynaklarda 192 milyon dolar olarak geçiyor. Nisan ayında bir rakam 272 milyon dolarken başka bir yerde 604 milyon dolar, Mayıs’ta 390 milyon dolar görünen alım başka yerde 81 milyon dolar olarak geçiyor. Yani arada uçurum denecek kadar fark var. Dünya’nın uyarısıyla ortaya çıkan bu vahim hesaplama hatası çok kısa bir sürede düzeltildi.

Merkez Bankası‘nın sadece kendi ürettikleri değil, hemen her kuruluşun verilerini içeren EVDS adında bir veri sistemi bulunuyor. Bu dağıtım sisteminde çok ciddi bir hata yapıldığı tespit edildi. Öyle ki bu verilerde döviz girişi olarak gösterilen rakamlar, başka istatistiklerde döviz çıkışı olarak geçiyor. Yetkililer yapılan bu önemli hatanın düzeltilmesi konusunda şu açıklamayı yaptı; “EVDS içinde zaman serilerinin yüksek frekanstan düşük frekansa değişim yapılması sırasında kullanılacak tek teknik kesikli olacak şekilde düzenleme yapılmıştır.”

Peki, bu vahim hata nasıl anlaşıldı? Söz konusu hata, haftalık bazda açıklanan bazı verilerin aylık ve daha uzun dönemli baza taşınması sırasında kullanılan yöntemden kaynaklanıyor. Dünya’nın yetkileri hatayı fark etme süreçlerini anlattı. Yabancıların Türkiye’deki hisse senedi ve DİBS alım satımlarını sık sık yayınladıklarını söyleyen Dünya yetkilileri, 13 Kasımda yabancıların 224 milyon dolarlık DİBS sattığını; fakat bu rakamın başka kaynaklarda 192 milyon dolar olarak göründüğünü söyledi. Konunun daha kapsamlı araştırılması neticesinde Merkez Bankası’nın EVDS sisteminde haftalık rakamları aylık baza getirirken, kullandığı sabit yöntemle hesaplamanın böyle bir hata doğurduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum