Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Koronavirüsün Ekonomiye Etkilerine Karşı Aldığı Yeni Tedbirleri Açıkladı

Merkez Bankası daha önce ayın 17’sinde açıkladığı koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere yenilerini ekledi. Bankanın ekonomi ve finans alanında uygulamaya koyacağı ilave önlemler şu şekilde…
TCMB Koronavirüsün Ekonomiye Etkilerine Karşı Aldığı Yeni Tedbirleri Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla aldıkları ilave tedbirleri açıkladı. Salgının 10 Mart itibarıyla ülkemize girmesinin ardından, banka 17 Mart’ta alınan tedbirleri duyurmuştu.

Söz konusu salgın hastalığın finansal ve ekonomi alanında yarattığı hasarı en aza indirmek amacıyla bankaların Türk lirası ve yabancı para likidite yönetimlerinde esnekliğin artırılmasına, devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) likiditesinin desteklenmesi yoluyla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine ve reel sektöre kredi akışının devam etmesine yönelik ek tedbirler alındığı açıklandı.

Merkez Bankası salgından etkilenen firmaların KOBİ odaklı yaklaşımla desteklenmesine yönelik kararlar aldı.

Merkez Bankası İkinci TedbirlerYapılan açıklamada; reel sektör kredi akışı, bankacılık sektörünün desteklenmesi, mal ve ihracatçı firmaların finansmana erişiminin sağlanması gibi birçok alanı kapsayan kararlar alındı. Bankanın ilave tedbirler olarak duyurduğu konular arasında şunlar yer alıyor;

  • Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebilecek. Gerekli görüldüğü takdirde güçlendirilecek. Bu sayede piyasa derinliğinin ve parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması sağlanacak.
  • Piyasa yapıcı bankalara geçici bir süreliğine İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri Merkez Bankası’na satma veya APİ çerçevesinde tanınan likidite imkânını belirli oranlar dâhilinde artırma imkanı tanınacak.
  • Türk lirası ve döviz işlemleri çerçevesinde varlığa dayalı menkul kıymet ile ipotek teminatlı menkul kıymetlerin teminat havuzuna dâhil edilmesine karar verildiği bildirildi. Bankalara Türk lirası ve döviz piyasa likidite yönetimlerinde sağlanan esneklik artırılacak.
  • Reel sektöre kredi akışının kesintisiz olarak sürmesi sağlanacak. 91 güne kadar vadeli repo ve 1 yıl vadeli döviz karşılığı TL swap hedefli likidite imkânlarına ek olarak 6 ay vadeli döviz karşılığı TL swap ihaleleri yapılacak. Bankalara mevcut bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 125 baz puan altında faiz oranı üzerinden likidite sağlanacak.
  • İstihdamın sürekliliği, mal ve ihracatçı firmaların çalışmalarını sürdürmesi için finansmana erişimleri kolaylaştırılacak. Söz konusu krediler için 60 milyar lira kaynak ayrılacak. Bunun 20 milyar lirası Türk Eximbank, 30 milyar lirası kamu bankaları ve 10 milyar lirası diğer bankalar aracılığıyla dağıtılacak. Firma bazında KOBİ’lere 25, diğer firmalara 50 milyon TL kredi verilecek. Kredilere bankanın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 150 baz puan altında faiz uygulanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu