Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Haziran Toplantısında Beklendiği Gibi Faizi Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Haziran ayı para politikası toplantısında beklentiler çerçevesinde faiz oranlarını %19 seviyesinde tuttu.
TCMB Haziran Toplantısında Beklendiği Gibi Faizi Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran 2021 tarihli para politikası toplantısında faiz oranlarını %19 seviyesinde sabit tuttu. Eski başkan Naci Ağbal tarafından Mart ayında %17’den %19 seviyesine yükseltilen politika faizi, 3. toplantıda da sabit tutuldu.

Toplantı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleşti. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelindeki aşılamanın hızlanmasının, küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği mesajı verildi. Emtia fiyat artış eğitimi, arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artışa yine dikkat çekilirken, uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açtığı yorumu tekrarlandı.

Verilen mesajlar arasında, yurt içi iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiği de yer alırken, ikinci çeyrekte iç talebin bir miktar ivme kaybettiği söylendi.
TCMB Haziran 2021 Toplantısı Faiz Kararı
Kaynak: Twitter

Yaşanan ivme kaybının, salgın kısıtlamaları ve finansal koşullardaki sıkılaşmadan kaynaklandığı belirtildi. Dış talebin ise gücünü korumaya devam ettiği ifade edildi. Aşılama hızının artmasının, olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerini canlandırdığı söylendi. İktisadi faaliyetin de daha dengeli bir biçimde sürdürülmesine olanak tanıdığına dikkat çekildi.

Parasal sıkılaştırma etkisiyle kredilerin ılımlı bir seyir izlediği mesajı verilirken, kredilerin seyri ve kompozisyonunun makroekonomik istikrar açısından izlendiği dile getirildi. Ayrıca “Son dönemde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etti,” ifadeleri kullanıldı.

TCMB beyanatında, parasal sıkılşatırmanın kredilerle iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerine dikkat çekilerek, ‘mevcut duruş’ ifadesi ‘mevcut sıkı duruş’ olarak değiştirildi. “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” dendi.

Dolar kuru TCMB toplantısını beklediği sabah işlemlerinde yükseliş kaydederken, 8,60 liranın üstünde işlem gördü. Toplantıya dakikalar kala %0,40 oranında yükselişle 8,65 liranın üstünde seyretmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu