Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’ta Konuşan TCMB Başkanı Enflasyonun Yılın Ortasında Tek Haneye İneceğini Söyledi

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, enflasyonda ılımlı gelişmelerin devam ettiğini ve yıl ortasında tek hanelerin görüleceğini belirtti.
Davos’ta Konuşan TCMB Başkanı Enflasyonun Yılın Ortasında Tek Haneye İneceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal Davos Zirvesi’nde enflasyon, faiz ve kur gibi konular hakkında konuştu. Bu ay yapılan faiz indirimine de değinen Uysal, enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme girildiğini söyledi.

Murat Uysal enflasyonun sene ortasında tek haneye ineceğini belirtti.

Enflasyon Beklentisiİsviçre’nin Davos kasabasında dün başlayan 50. Dünya Ekonomik Forumu devam ediyor. Zirve kapsamında faiz indirimlerini değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Uysal, para politikasında ince ayar gerektiren bir döneme girildiği için geçen haftaki toplantıda ölçülü indirim yaptıklarını söyledi.

Temmuz ayından bu yana beş toplantıda, 1200 baz puanlık indirim uyguladıklarını hatırlattı. Enflasyonda iyileşmenin devam ettiğini, bu olumlu gelişmenin ise faiz indirimi konusunda imkan sağladığını söyledi.

Geçen yıl enflasyonun görünümüne yönelik ithalat ve işlenmemiş gıda fiyatları, talep koşulları, döviz kurundaki dalgalanma gibi gelişmelerle manevra alanı oluştuğunu kaydetti. 2020’nin ilk yarısında ise tek haneye inmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Piyasanın da tek hane beklediğini, bu anlamda pozitif reel getiri öngördüklerini dile getirdi.

2019’da yaşanan zorlukların Türkiye açısından önemli unsurlar olduğunu ifade etti.

Uysal Davos KonuşmaGeçen yıl kur şokunun atlatıldığını, ülke risk priminin düştüğünü ve enflasyonda kademeli düşüş olmasının Türkiye ekonomisinin gücünün kanıtı olduğunu söyledi. Davos’ta uluslararası kurumların yetkilileriyle görüşme yaptıklarını belirtti.

Kredi mevduat oranlarında faiz adımlarının yansımasını gördüklerini söyleyen Uysal, bundan sonraki süreçte iç talebin artacağını kaydetti. Reel kurun net ihracat katkısının devam edeceğini, oynaklığa büyük önem veren Merkez Bankası’nın fiyat ve finans istikrarı temel amacı doğrultusunda davranarak, oynaklığa izin vermeyeceğini sözlerine ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin yoğun olduğunu söyledi. Davos’taki forum kapsamında Türkiye Varlık Fonu tarafından oluşturulan Türk Evi’ni ziyaret eden Albayrak, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin söz konusu ilgide büyük katkısı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu