Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 25 Temmuz Toplantısında Politika Faizini 425 Bp İndirdi

Merkez Bankası bugünkü toplantıda, yüzde 24 olan politika faizini 425 baz puan indirerek %19,75 seviyesine getirdi.
TCMB 25 Temmuz Toplantısında Politika Faizini 425 Bp İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 25 Temmuz Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti. Yeni başkan Murat Uysal’ın yönetiminde yapılan ilk toplantıda faizlerde indirim kararı alındı. Piyasaların beklentilerine paralel yönde faiz indirimine giden banka, politika faiz oranını 425 baz puan indirdi.

Bu değişimle birlikte daha önce %24 olan politika faiz oranı %19,75 seviyesine gerilemiş oldu. Banka en son 2015 yılında faizleri düşürmüş ve geçen yıl yaşanan kur ataklarından sonra faiz oranlarını kademeli bir şekilde, toplamda 1125 baz puan artırmıştı.

Merkez Bankası PPK üyeleri, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %24’ten %19,75 seviyesine indirilmesine karar verdi.

425 bp indirimYapılan açıklamada, son dönemdeki iktisadi faaliyetlerin ılımlı bir toparlanma sergilediği, küresel büyümedeki zayıflamaya rağmen, mal ve hizmet ihracatında artış olduğu bildirildi. Özellikle turizm sektöründeki olumlu gelişmelerin etkisinin ekonomik faaliyetleri desteklediği aktarıldı.

Enflasyondaki ve finansal koşullardaki iyileşmenin desteğiyle, ekonominin kademeli bir şekilde toparlanmaya başladığı ve bunun devam edeceği söylendi. Ek olarak cari açıktaki azalmanın da devam etmesi öngörüldü.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici politikalarının, gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerine değinildi.

Merkez Bankası AçıklamalarıSon dönemde ekonomik faaliyetlerde küresel boyutta bir yavaşlama ve enflasyonda aşağı yönlü risklerin artmasıyla, gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikasına geçiş yapma ihtimalinin yükseldiği belirtildi.

Bu durumun ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin finansal varlıklarına olan talebi desteklediği kaydedildi. Ülkelerin ticarette korumacılık politikalarının ve diğer belirsizliklerin getirdiği etkilerin yakından takip edildiği aktarıldı.

Enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, enflasyonda iyileşmenin devam ettiği açıklandı.

Enflasyondaki İyileşmeYılın ikinci yarısında düşmeye başlayan enflasyondaki iyileşmenin devam ettiği, ancak bunun temel kalemlerin fiyatlarındaki düşüşün yanında, iç talepteki azalmaya bağlı olarak da gerçekleştiği açıklandı. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlar dikkate alınarak, politika faizinin 425 baz puan indirildiği belirtildi.

Enflasyondaki düşüşün; uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi, ülke risk priminin gerilemedi ve ekonomideki toparlanmanın sürmesi açısından çok önemli olduğu vurgulandı. Bankanın fiyat ve finansal istikrar temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği aktarıldı.

Ekonomistlerin beklentisi 200 – 250 puan arasında bir indirim olurken, bunun fazlasının TL’ye zarar vereceği yorumlanmıştı.

Ekonomistlerin UyarılarıTCMB ekonomistleri şaşırtmadı ve faiz oranlarını düşürdü. Zaten Başkan Murat Çetinkaya’nın bu ay başında görevden alınıp, yerine Murat Uysal’ın getirilmesiyle bu beklenti güçlenmişti. Bunun sebebi ise artık Merkez Bankası’nın başında, her söyleminde yüksek faizden hoşlanmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve getirilen bir başkanın bulunması oldu.

Ek olarak Murat Uysal’ın göreve geldikten sonraki açıklamaları da bu beklentiyi kuvvetlendirdi. Piyasa faiz indiriminin yapılacağı konusunda hemfikirdi, ancak çok sert olmaması gerektiği konusunda uyarı yapmaktan geri kalınmadı. Özellikle 400 puanın üzerinde bir indirimin kuru yukarı çekeceği söylenmişti. Nitekim dolar da karar sonrası sert bir dalgalanma gösterdi. Açıklamanın yapıldığı dakikalarda 5,77’ye sıçrayan kur, saat 14:24’te yeniden 5,68’lere gerilemiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu