Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Politika Faizini %19’dan %18’e Düşürdü

Merkez Bankası yılın en kritik toplantısında, ekonomistleri şaşırtarak faiz indirimi yaptı.
TCMB Politika Faizini %19’dan %18’e Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka 23 Eylül 2021 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini, 100 baz puan düşürerek %19’dan %18’e indirdi.

Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantı, ekonomistler tarafından yılın en kritiği olarak görülüyor. Bunun sebebi ise enflasyonun %19,25’e çıkması ve Kavcıoğlu’nun manşet göstergeler yerine daha düşük seviyede olan çekirdek enflasyona odaklanmanın daha uygun olacağını belirtmesi oldu.

Ekonomistlerin çoğu bugünkü toplantıda değişiklik beklemiyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda enflasyona dair ifadelerin değiştirilmesi, yıl sonuna doğru faiz indiriminin başlayacağı düşüncesini oluşturdu. Faiz indirimi beklemeyen kurumlar arasında; Fransız Credit Agricole, Societe Generale, HSBC, Garanti BBVA ile birçok Türk ekonomist yer alıyor.

Dolar kuru Merkez Bankası kararının açıklandığı dakikalarda 8,65’ten işlem görüyordu. Ardından sert sıçrayarak 8,80’i aştı.

Aşılamanın hızlanmasına bağlı olarak küresel ekonomide toparlanmanın devam ettiği söylendi.
TCMB Politika Faizini %19'dan %18'e Düşürdü
Kaynak: TCMB

Söz konusu toparlanmanın etkisiyle emtia fiyatlarının arttığı, arz sıkıntılarının üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açtığı belirtildi. Tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının ise küresel gıda fiyatlarını etkilediği aktarıldı.

Öncü göstergelerin dış talebin etkisiyle, yurt içi ekonomik faaliyetlerin üçüncü çeyrekte güçlü seyrettiğini işaret ettiği kaydedildi.

PPK açıklamasında, “Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir.” denildi.

Sıkı parasal duruşun ticari kredilerde daralma yarattığı belirtildi. Kurulun enflasyonu etkileyen tüm gelişmeleri yakından izleyerek, faiz indirimi yapılmasına karar verdiğinin altı çizildi.

Bankanın %5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi. Ülke risk priminin düşürülmesi, fiyat istikrarı ve maliyetlerdeki kalıcı düşüşün finansal istikrarı olumlu etkileyeceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu