Yatırım yapmaya başla!

TBMM’den Geçen Gelir Vergisi Kanunundan Kimler, Ne Şekilde Yararlanabilecek?

Vergi indirimi, Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile TBMM Komisyonunda kabul edildi. Peki, vergi indiriminden kimler, ne kadar yararlanabilecek? İşte yanıtları...
TBMM’den Geçen Gelir Vergisi Kanunundan Kimler, Ne Şekilde Yararlanabilecek?

Bir süredir gündemde olan vergi indirimi konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması gibi düzenlemeleri içeriyor.

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi” başlığıyla düzenlenen kanundan; ticari, zirai, mesleki faaliyet nedeniyle gelir vergisi yükümlüsü olanlar, finans, bankacılık ve sigorta sektöründe çalışanlar hariç, tüm kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilecek.

Hesaplanan bedelin 1 milyonu geçmemek şartıyla, %5’i ödenecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edilen Gelir Vergisi İndirimi Ne Kadar Olacak?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edilen Gelir Vergisi İndirimi Ne Kadar Olacak?Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bu haberimizde, vergi indirimi konusuna ayrıntısıyla değinmiş ve neden gündeme geldiğine dair gelişmeleri yazmıştık. İşte o kanun değerlendirildi, üzerinde çalışıldı ve sonunda TBMM tarafından kabul edildi. Buna göre vergisini düzenli ödeyen %5 indirimden yararlanabilecek. Ancak hesaplanan tutar 1 milyon lirayı geçmeyecek.

Eğer indirilen tutar ödenmesi gereken tutardan fazla olursa, 1 yıl içerisinde mükellefin beyanı üzerine tahakkuk eden diğer vergilerden mahsup edilecek. Ancak bu süre zarfı içerisinde mahsup edilemeyen tutarların reddetmek veya iade gibi durumu söz konusu değil.

Gelir Vergisi İndiriminden Yararlanmak için Gerekli Şartlar Nedir?

Söz konusu indirimden yararlanabilmek için elbette bir takım şartlar ve zorunluluklar bulunuyor. Öncelikle vergi indiriminden faydalanabilmek için, kişilerin son 3 yıldır vergilerini eksiksiz ve zamanında ödemiş olması gerekiyor. Daha ayrıntılı belirtecek olursak; indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki iki yıla ait vergilerin zamanında ödenmiş olması gerekiyor.

Bu indirimden yararlanacak kişilerin, vergi indirimi için başvurduğu tarih itibariyle, 1000 liranın üzerinde, vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekiyor. Bu beyana tabi vergi türlerinde ikmalen, resen ve idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması gerekiyor.

Eğer bu şartların hepsine uygun olsanız bile elbette nasıl bir vatandaş olduğunuza bakmadan, indirim uygulanmıyor. Eğer “kaçakçılık suçları ve cezaları” başlığı altında yer alan suçlardan herhangi birini işlediyseniz de söz konusu indirimden yararlanamıyorsunuz.

Tapu Harcı Oranlarını Belirleme Yetkisi Bakanlar Kurulunda

Tapu Harcı Oranlarını Belirleme Yetkisi Bakanlar KurulundaTapu harcı oranlarını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Buna göre kurul, tapu harcı oranını bir katına kadar artırma ve onda biri kadar indirme yetkisine sahip. Bu yetki ise, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, büyüklüğü, sınıfları, bulunduğu yer ve vergi değerleri ayrı ayrı incelenerek verilecek kararları kapsıyor.

TBMM’den Geçen Vergi İndirimi Kanununun Kapsadığı Diğer Konular

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, içerisinde birçok yeni konuyu barındırıyor.

  • Kanun kapsamında değerlendirilen diğer bir konu Esnaf Ahilik Sandığı kurulması. Kurulacak olan esnaf ahilik sandığı, damga vergisi hariç her türlü vergi, resim ve harçtan muaf tutulacak. Bütçe kapsamında tutulacak olan sandığın gelirlerinden vergi kesintileri hariç başka bir kesinti yapılmayacak. Bunlardan başka; son 3 yıl içerisinde Esnaf Ahilik Sandığı primlerini ödemiş olanlardan, 600 gün faaliyet sürdürenlere 180 gün, 900 gün faaliyet sürdürenlere 240 gün, 1080 gün faaliyet sürdürenlere ise 300 gün ödenek verilecek. En güzeli de buradan ödenek alacak kişilerin sağlık sigortalısı olması sağlanacak.
  • Teklif kapsamında yer alan bir diğer konu ise genel sağlık sigortası konusu. Buna göre Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarının, yurt dışında yaşayan ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş, çocuk gibi yakınları varsa, talep ettikleri takdire bunlara genel sağlık sigortası yapılacak.
  • Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilerin, inşa edilen iş yeri ve konutlarının satış bedelini döviz olarak getirmesi şartıyla, ilk satışından KDV alınmayacak.
  • Son olarak, belediyelerce imara açılan fakat Hazineye geçen mülkiyetler, arsa sahiplerine yeniden bedelsiz olarak geri verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum