Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tayvan, 2020’yi İyi Bir Sonuçla Tamamlayacak Nadir Ekonomilerden

İkinci çeyrekte nispeten iyi bir şekilde daralan Tayvan ekonomisinin 2020’yi iyi bir GSYİH büyümesiyle tamamlayacak nadir ekonomilerden olduğu söylendi.
Tayvan, 2020’yi İyi Bir Sonuçla Tamamlayacak Nadir Ekonomilerden

Temmuz sonunda DGBAS tarafından açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,73 daralan Tayvan, 2020’yi iyi bir GSYİH büyümesi ile tamamlayacak az sayıda ülkelerden bir tanesi.

Natixis’te Asya-Pasifik baş ekonomisti olan Alicia Garcia Herrero’ya göre durum bu. Asia Times’ın haberine göre Herrero, dünya Covid-19 krizinin üstesinden gelmek için mücadele ederken Tayvan’ın neredeyse hiç hareket kısıtlaması uygulamayan nadir bir yer olduğunu söyledi.

Şubat’taki ilk kısıtlama önlemlerinin Tayvan ekonomisine zarar verse de bunun ikinci çeyrekteki küresel kilitlenme kadar büyük olmadığını dile getirdi.

Ve olumsuz etkinin, ikinci çeyrek büyüme rakamlarından da anlaşılacağı üzere negatif ancak çok az olduğunun üzerini çizdi.
Tayvan İkinci Çeyrek GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca yılın ikinci yarısında, özellikle iki sektörde yarı iletkenlerde ve biyoteknolojide beklentilerin olumlu olduğunu söyledi. Kuyruk rüzgarlarının nedenini 5G’nin piyasaya sürülmesi ve Covid-19’la ilgili biyoteknoloji ürünlerine talep olarak açıklayan ekonomist, Tayvan ekonomisine detaylı bakıldığında sonuçların ABD ve Avrupa bir yana Asyalı emsallerinden de çok daha olumlu olduğunu belirtti.

Bunun nedeniyse Tayvan’daki virüs önleme kısıtlamalarının çok daha küçük olmasıydı ki bu da tüketim üzerindeki aşağı yönlü baskıyı sınırladı.

İlaveten küresel salgının artmasının, Tayvan’ın ihracatını bozsa da bunun Güney Kore gibi rakiplere göre çok daha az olduğunu söyledi.
Tayvan Koronavirüs 3 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Umut ışığının hızlanan yatırımdan geldiği, bunun sadece kamu yatırımı değil aynı zamanda özel yatırımlardan kaynaklandığını dile getirdi. Ülke içine yurt içi doğrudan yabancı yatırımların gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 4,6’sına ulaştığını ekledi.

Kısa vadeli türbülansa rağmen Tayvan’ın 2020’nin ikinci yarısı için görünümünü ılımlı derecede iyimser olarak gösterdi. Bunun ilk nedenini henüz ikinci bir Covid-19 dalgası yaşanmaması olarak gösterdi ki bu durum Tayvan’ı Hong Kong, Japonya ve Singapur’dan ayırıyordu.

İkincisini de ICT sektörünün ve elektronik ürünlerin ihracatının şirket gelirleriyle birlikte önemli ölçüde geri dönmesi olarak açıkladı. Son olarak konut fiyatlarının büyümeye devam ettiğini ifade etti. Daha iyi küresel risk duyarlılığı ve daha büyük yabancı sermaye girişleri ile birlikte Tayvan dolarının nispeten güçlü kaldığını savundu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum