Yatırım yapmaya başla!

Tayland Ekonomisi Çok Yavaş Bir Toparlanma Yolunda İlerliyor

Üretim, geniş cari hesap fazlası ve daralmaya devam edecek GSYİH tahminlerine atıfta bulunan ING ekonomisti, Tayland'ın ekonomisi çok yavaş bir toparlanma yolunda olduğunu söyledi.
Tayland Ekonomisi Çok Yavaş Bir Toparlanma Yolunda İlerliyor

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 12,2’lik GSYİH düşüşü kaydeden Tayland ekonomisi, uzmanlara göre çok yavaş bir toparlanma yolunda ilerliyor. ING’den ekonomist Prakash Sakpal’a göre, veriler buna işaret ediyor.

Sakpal, kısa süre önce yayımladığı notunda sıkılaşan üretim, geniş cari hesap fazlası ve USD/THB ile ilgili yorumlarında toparlanma için iyimser olmayan yorumlarda bulundu.

Son aktivite verilerinin toparlanmanın yavaş ilerlediğini gösterdiğini, turizmin hala geri dönmediğini ve pozitif GSYİH büyümesinin görünürde olmadığını söyleyerek 2020 sonu USD/THB tahminlerini 31,50’den 32,00’ye revize ettiklerini belirtti.

Tayland’ın imalat çıktısının Ağustos ayında yeniden arttığını ancak üretimin salgından önce görülen seviyeye ulaşmasına daha çok uzun zaman olduğunu dile getirdi.

İmalat üretim endeksinin Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 4,8 artarak Temmuz’daki yüzde 5,3’ün ardından dördüncü kez arttığını fakat endeksin hala Mart ayında Covid öncesi seviyesinin neredeyse %12 altında kaldığını vurguladı. Yine de yıllık düşüşün Mart ayından bu yana en küçük seviyeye işaret ettiğini ekledi.

Tayland Ekonomi 3Ç20
Kaynak: NESDC

Buradaki ılımlı düşüşün, Ağustos ayında yıllık %7,9 düşüşün Temmuz ayının düşüşünden daha sığ olan ihracatta görülenle tutarlı olduğunu belirtti. Zayıf iç talep, imalat üzerinde ihracattan daha büyük bir engel oluştururken süren büyük kullanılmayan üretim kapasitesi ile yakın vadede bir enflasyon baskısı olmayacağını öngördü.

Kapasite kullanımının, bir önceki aydaki %57,6’dan Ağustos’ta %60,7’ye yükselirken yine de Covid öncesi %67,7 seviyesinin oldukça altında kaldığını hatırlattı.
Tayland İmalat Endeksi
Kaynak: ING

İmalatın, GSYİH büyümesini yönlendirdiğini söyleyen ING ekonomisti, Temmuz-Ağustos aylarında yıllık ortalama %11’lik üretim düşüşünün, üçüncü çeyrekte negatif GSYİH büyümesinin devam edeceğini gösterdiğini bildirdi. Üçüncü çeyrekte yüzde eksi 8,2 GSYİH büyümesi tahmin ettikleri bilgisini de verdi.

Ayrıca geçen ayki 3 milyar dolarlık cari hesap fazlasının ING’nin 2,4 milyar dolarlık tahmininden ve 2 milyar dolarlık fikir birliğinden büyük olduğunu söyledi. 2020’nin ilk sekiz ayında kümülatif cari hesap fazlasının 12,9 milyar dolara çıktığını, bunun geçen yılın aynı dönemindeki 24 milyar dolardan düşük olduğunu savunarak şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut fazlayı daraltma eğilimi, Tayland bahtının bu yıl şimdiye kadar Asyalı emsallerine göre düşük performansının bir kaynağı oldu. THB, Asyalı düşük bir performans olarak Eylül’de bir ayı daha sona erdirdi, bu, muhtemelen yılın geri kalanında da devam edecek bir durum.

Bu noktada 2020 sonu USD/THB tahminimizi 31.50’den 32.00’a revize ediyoruz. Bu tahmine yönelik bu risk, hükümet karşıtı protestolarla birlikte artan siyasi riskin ortasında yukarı doğru eğiliyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum