Yatırım yapmaya başla!

Suudi Üretiminin Beklenenden Hızlı Düzeleceği Haberleriyle Petrol %6 Düştü

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin beklenenden daha hızlı normale döneceği haberleri ile fiyatlar geri çekilmeye başladı.
Suudi Üretiminin Beklenenden Hızlı Düzeleceği Haberleriyle Petrol %6 Düştü

Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin başlangıçta beklenenden daha hızlı bir şekilde normal seviyelere döneceğini belirten raporun ardından fiyatlar ani bir hareketle yüzde 6’dan fazla düştü.

Brent tipi ham petrol fiyatı yüzde 6,93 (4,27 dolar) düşüşle 64,77 seviyesine geriledi. Sözleşme, Pazartesi günü yüzde 19,5 yükselişle tarihindeki en büyük sıçramayı yaparak 71,95 dolara yükselmişti.

ABD West Texas Intermediate vadeli işlemleri, bir önceki seansta 2008’den bu yana en büyük tırmanışını kaydettikten sonra varil başına 3,5 dolar veya yüzde 5,56 düşüşle 59,4 dolardan işlem görmeye başladı.

Ham petrol fiyatları, TSİ 16:25’te 62,01 dolardan işlem görürken, hızlı bir geri çekilme yaşadı ve yaklaşık 20 dakika sonra 59,31 dolara kadar geriledi. Daha sonra düşüşünü sürdüren petrol, TSİ 17:20 sularında yüzde 5,15 oranında ekside seyrederek 59,44 dolardan alıcı bulmaya başladı.

2 ila 3 Haftaya Tamamen Devreye Girecek

2 ila 3 Haftaya Tamamen Devreye GirecekReuters’in bildirdiğine göre; krallığın petrol üretimi önümüzdeki iki ila üç hafta içinde tamamen devreye girecek. Aynı zamanda Suudi kaynaklara değinerek petrol operasyonları hakkında bilgiler de paylaşıldı.

Brenti tipi ham petrol fiyatları, hafta sonunda Suudi petrol endüstrisinde krallığın ham üretimini bozan bir dizi saldırının ardından en yüksek rekor seviyeye yükseldi.

Reuters’in bildirdiğine göre; Suudi, saldırılar nedeniyle kaybedilen üretimin yüzde 70’ini restore etmeye yakın. Reuters, Suudi petrol ihracatındaki etkinin, geniş depolama nedeniyle meydana gelen saldırının ardından asgari olduğunu belirtti.

Abqaiq’te en büyük petrol işleme tesisi ve yakındaki petrol sahası, Cumartesi günü saldırıya uğradı ve günlük 7,7 milyon varil ham petrolü ve krallığın petrol üretiminin yarısından fazlası vuruldu. Ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun Abqaiq’teki üretiminin çoğunu geri alabilmesi için haftalar geçmesi gerekiyor.

Citi’nin baş yatırım stratejisti olan Steven Wieting, “Jeopolitik olaylar, kısa bir süre içinde ortaya çıkan daha küçük bir ekonomik ve piyasa etkisi ile birlikte piyasalarda abartılı tarihsel bir eğilimine sahiptir. İran ile yapılan herhangi bir tırmanışın derecesi, uzun süren arz riskleri için daha kritik bir konudur. Suudi içindeki onarımlar için geçici kesintiler çok farklı,” ifadelerini kullandı.

Başkan Donald Trump, Pazartesi günü koordineli saldırıya cevap verme konusunda acele etmediğini söyledi. İran’ın arkasında olup olmadığı sorulduğunda ise “Bu noktada kesinlikle öyle görüyoruz,” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Aramco’ya yapılan saldırıların Yemen saldırganlığına karşılıklı bir tepki olduğunu söyledi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı, ilk soruşturmaların saldırıda kullanılan silahların İran silahı olduğunu belirtti. Bakanlık, “Saldırının kaynağını belirlemek için soruşturmalar halen devam ediyor,” açıklamasında bulundu.

Seven Report’un Kurucusu Tom Essaye, Salı günü yaptığı açıklamada, “İlerlemek üzere, fiyatların ana itici gücü özellikle Suudi üretim tesislerinin ne kadar süre çevrimdışı kalacağını gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum