Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan 2018’de Petrol İhracatı Gelirinde 237 Milyar Dolarla Zirvede

Geçtiğimiz yıl OPEC ülkeleri petrol ihracatından 711 milyar dolar gelir elde ederken, bunun 237 milyar dolarlık en büyük payını Suudi Arabistan aldı.
Suudi Arabistan 2018’de Petrol İhracatı Gelirinde 237 Milyar Dolarla Zirvede

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden (EIA) elde edilen bilgilere göre 2018 yılında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üye ülkeleri petrol ihracatından 711 milyar dolar gelir sağladı.

Bu rakamda bir önceki yıla kıyasla %32’lik bir artış olurken, en fazla pay OPEC’in en büyük üretici olan Suudi Arabistan’a ait oldu. Irak petrol ihracatından elde edilen gelirde ikinci sırada yer alırken, onu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) izledi.

2018 yılında petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak, OPEC ülkelerinin ihracattan sağladığı gelir 711 milyar dolara yükseldi.

OPEC Petrol İhracatıBrent petrolün varili 2017 yılında 54 dolardı, ancak bu yıl içerisinde birçok faktöre bağlı olarak bir ara varil aşına 71 dolara kadar çıktı. Ham petrol ise yıl içerisinde 65 doları gördü. TSİ 11:56 itibarıyla ham petrolün varili 54,02, dünyada ne yaygın kullanılan Brent petrolün ise 59,02 dolardan işlem görüyor.

OPEC üyesi ülkeler 2017 yılında yapılan petrol ihracatından 538 milyar dolar gelir elde etmişti. 2018’de bu rakam %32 oranında artış göstererek 711 milyar dolara yükseldi. ABD yaptırımları nedeniyle sorun yaşayan Venezuela petrol ihracatı gelirinde düşüş olan tek ülke olarak kaydedildi.

14 OPEC üyesi ülke arasında Suudi Arabistan, 237 milyar dolar ile en fazla petrol ihracatı gelirinin sahibi oldu.

Suudi Arabistan Petrol Geliri2017 yılında 172 milyar dolar olan ihracat gelirinde, geçen yıl %38’lik bir artış gerçekleşti. Suudi Arabistan’ı bir önceki yıla göre ihracat gelirini %38 artırarak 91 milyar dolara çıkaran Irak ve %32 artırarak 74 milyar dolara çıkaran Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Bu arada ilk kez ham petrol ihracatı yapan Kenya, 200 bin varillik ürünü Malezya’ya yolladı. Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, ülke için bir ilk olan gelişme hakkında yaptığı konuşmada, petrol ve doğal gaz potansiyelini kanıtlamayı başardıklarını ve bunun ülke tarihi için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed al Jadaan, petrol gelirlerinin maaşları karşılamadığına dikkat çekti.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed al Jadaan2019 yılında petrolden 329 milyar Suudi riyali kazanacaklarını öngören Jadaan, bu gelirin 480 milyar riyale ulaşan maaşları karşılamadığını söyledi. Bakan Jadaan, genel olarak hükümetin ve halkın davranış şekillerini değiştirmesi gerektiğini, devletin alt kademedeki sınıfların yaşadığı sıkıntıları da görmesi gerektiğini belirtti.

Bakan ülkede yaşanan sıkıntıların yükünü; vatandaşların, sürgündeki Suudilerin ve şirketlerin taşıyacağını belirtiyor. Yaşanacak olası sorunları ise; birçok şirketin kapanması, çalışanlardan daha fazla vergi alınması, ekonomik büyümede yavaşlama, yaşam standardında düşme, satın alma gücünün zayıflaması, işsizlik artışı vs. şeklinde sıraladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum