Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Stoltenberg: Putin Ukrayna’yı Hafife Alarak Hata Yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki zirve öncesi önemli açıklamalarda bulundu. İşte ayrıntılar…
Stoltenberg: Putin Ukrayna’yı Hafife Alarak Hata Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna savaşında 28. güne gelinirken, konuya dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bugün Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesi öncesi Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Putin’i hedef alan söylemlerde bulundu.

Stoltenberg açıklamasında, Rusya lideri Putin’in Ukrayna’ya savaş açmakla büyük bir hata yaptığını söyledi NATO Genel Sekreteri, Ukrayna halkının ve ordusunun gücünü ve cesaretini hafife aldığını belirterek, beklemediği bir direniş ile karşılaştığını söyledi.

Rus ordusunun sivillere saldırdığının altını çizen Stoltenberg, uluslararası hukukun ihlal edildiğini ifade etti.

Stoltenberg basın açıklaması
Kaynak: AFP

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bu duruma yönelik soruşturma başlatmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden NATO sekreteri, “Son dönemin en ciddi güvenlik kriziyle karşı karşıyayız. NATO buna karşılık vermeli. Bu yüzden uzun vadeli güvenlik ve caydırıcılık kapasitelerini yeniden ayarlamalıyız.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın NATO müttefiki ülkeler için bir tehdit oluşturmadığını kaydeden Stoltenberg, “Biz dünyanın en güçlü ittifakıyız. Birlik olduğumuz sürece güvendeyiz” diye konuştu.

Ukrayna’daki savaşa dahil olmama sebeplerine de değinen Stoltenberg, çatışmanın bölge dışına taşmaması adına sorumluluk taşıdıklarını ve bunun daha fazla ölüme neden olabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, NATO’dan ülke üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etmesini talep etmişti.

Bu talebe dair açıklamalarda bulunan Stoltenberg, “Uçuşa yasak bölge oluşturmak için Rusya, Belarus ve Ukrayna’daki hava savunma sistemlerine kapsamlı saldırılar gerçekleştirmemiz, Rus savaş uçaklarını vurmaya hazır olmamız gerekir. Bu çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Kimyasal Silah Uyarısı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, son günlerde tartışılan kimyasal silah kullanılma ihtimalini de değerlendirdi. Bu silahların kullanılmasının uluslararası hukuk ihlali olacağını ifade eden Stoltenberg, çatışmanın seyrinin değiştireceğini ancak NATO’nun müttefiklerini her türlü saldırıya karşı savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Stoltenberg sözlerini tamamlarken, Çin’e Rusya’yı Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle açıkça kınama çağrısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu