Yatırım yapmaya başla!

Steven Mnuchin: Piyasalar Borç Tavanı Hakkında Endişelenmemeli

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, borç limiti anlaşmasında ilerleme kaydedildiğini ve piyasaların endişelenmemesi gerektiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Steven Mnuchin: Piyasalar Borç Tavanı Hakkında Endişelenmemeli

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yönetimin ve kongre liderlerinin borç tavanı çıkmazını çözme yolunda ilerlediğini ve ABD’nin yükümlüklerini yerine getirmesini sağlayacak bir anlaşmaya varılacağından emin olduğunu söyledi.

Bugün CNBC’ye konuşan Steven Mnuchin; “piyasanın endişelenmesi gerektiğini düşünmüyorum, ABD hükümetini temerrüde düşme açısından tehlikeye atacak hiçbir şey yapmayacağımız konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum” dedi.

Dolayısıyla pazarın endişelenmemesi gerektiğini savunarak, çok çalıştıklarını ve öyle ya da böyle amaçlarına ulaşacaklarını aktardı.

Steven Mnuchin: Piyasalar Borç Tavanı Açıklaması “En muhafazakar” ifadeleriyle adlandırdığı senaryoda ise ABD’nin harcama kabiliyetini Eylül ayı başında kaybedebileceğini dile getirdi. Bu noktada ABD Hazine Bakanlığı’nın 22 trilyon dolarlı borç yükünde ödeme yapma yeteneğini kaybedeceği, bunun da potansiyel olarak finansal piyasalarda felaketle sonuçlanabilecek dalgalanmalar yaratabileceği bildirildi. Halihazırda her iki taraf da hem gelecek harcama limitleri hem de hükümetin borç alma kabiliyeti kazanmasına izin vermeye devam edecek daha uzun vadeli bir anlaşma konularında görüşüyor.

Bir anlaşmanın yakın olduğuna dair işaretler bulunsa da daha önce kaynaklarda iki tarafın görüş ayrılıklarının çözülemeyecek gibi durduğu iddia edilmişti.

Steven Mnuchin: Çin Mevkidaşları AçıklamaSteven Mnuchin ise iddiaları haksız çıkartmak istercesine Nancy Pelosi ile günlük konuşmalar yaptığını ve bir-iki yıllık bir süre için önemli harcama rakamları konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Ayrıca konuya dahil olan herkesin, bir anlaşmaya varamama riskinin farkında olduğunun da üzerini çizdi.

Hem Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi hem de Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun liderliğinde bunu konuştuğunu belirten Mnuchin; “onları ayrılmadan önce borç tavanlarını yükseltmeleri için teşvik etmemin nedeni bu” dedi. Sonuçta Kongre, borçlanma tavanını yükseltmeden 26 Temmuz’da tatile çıkarsa, ABD temerrüde düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Bugün, Çin mevkidaşlarıyla ticaret görüşmelerine ilişkin olarak da konuşan Mnuchin, ABD ile Çin ticaret yetkilileri arasında yapılacak bir görüşmenin Perşembe günü daha sonra yapılmasının planlandığını söyledi. “Büyükelçi Robert Lighthizer ve ben bugün meslektaşlarımızla görüşeceğiz. Bu yaptığımız ikinci konuşma olacak. Personel düzeyinde konuşma yapıldı” diyerek görüşme iyi gitmesi durumunda kişisel görüşmelerin gerçekleşmesini bekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum